Manisa'da hava kirliliğinin acil servise başvuran çocuklarda solunum yakınmalarına etkisi
- Tez No: 523280
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Özet Giriş : Dış ortam hava kirliliği çocukluk çağında, solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere birçok akut ya da kronik hastalığı neden olabilir. Bu araştırma, hava kirliliği ile çocuklarda akut solunum yolu hastalıkları arasındaki ilişkinin ortaya koyulması amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Bu araştırmaya, 1 Ocak 2017-31 Aralık 2017 tarihleri arasında Manisa ilinde acil servise solunum yolu yakınmaları ile başvuran olgular dahil edildi. Araştırmada hava kirliliği indikatörleri olarak PM10 ve SO2 seçilmiştir. İndikatörlere ilişkin günlük veriler, çalışmanın yapıldığı ilin Hava Kalitesi İzleme İstasyonları Web Sitesi'nden alındı. Araştırmada hava kirliliği indikatörleri olarak PM10 ve SO2 seçilmiştir. İndikatörlere ilişkin günlük veriler, çalışmanın yapıldığı ilin Hava Kalitesi İzleme İstasyonları Web Sitesi'nden alındı.Toplanan veriler ışığında ölçülen PM10 ve SO2 konsantrasyonları ile çocuklardaki solunum yolları yakınmaları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bulgular: Bu araştırmaya 38696 olgu dahil edildi. Hava kirliliğinin en yoğun olduğu aylar kış dönemine aittir. Ay bazında yapılan değerlendirmelerde PM10 değerinin 118.40±6.55 μg/m³ ile Kasım ayında en yüksek seviyeye ulaştığı görülmektedir. Yine ay bazında yapılan değerlendirmelerde SO2 değerinin 16.00±1.14 μg/m³ ile Kasım ayında en yüksek seviyeye ulaştığı görülmektedir . Çocuk acillere başvuru sıklığı değerlendirildiğinde 4144 çocuk ile en fazla başvurunun ekim ayında yapıldığı belirlenmiştir PM10 ve SO2 konsantrasyonları ile solunum yakınmaları ile hastanelere başvuran çocuk sayısı arasında aynı yönlü anlamlı ilişkiler saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction:Outdoor airpollution can cause many acute or chronic diseases in childhood. Respiratory tract diseases are the leading download of these. There is very little childhood data to investigate who has access. This study was planned to reveal the relationship between pollution and acute respiratory disease in children. Method:This study was performed with a total of 38696 patients admitted to pediatric emergency services with respiratory complaints between January 1, 2017 and December 31, 2017. PM10 and SO2 were selected as indicators of airpollution in the study. Daily data on the indicators were obtained from the Air Quality Monitoring Stations Web Site of the province where the study was conducted. Data were assessed using descriptive statistics (number, percentage distribution, mean, standard deviation), Pearson's correlation test and logistic regression. Results:The months when the air pollution was most intense were in the winter period, and the number of applications made to the child emergency police was also the highest in this period. Significant correlations were found between PM10 and SO2 concentrations and respiratory complaints and the number of children admitted to hospitals. PM10 and SO2 concentrations increased the incidence of acute upper respiratory tract infections, acute bronchitis, acute bronchiolitis, otitis media and asthma in children. Conclusion:Parameters related to out door airpollution lead to an increase in acute respiratory tract findings in childhood and acute exacerbation in chronic diseases. Therefore, outdoor airpollution should be considered as the most important environmental risk factor for childhood respiratory tract health.