İzmir'de sars cov-2 pandemi sürecinde ve öncesinde intihar iddiası bulunan ölümlerin karşılaştırılması
Comparison of deaths with alleged suicide during and before the sars cov-2 pandemic in İzmir
- Tez No: 867665
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOKDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş: İntihar önlenebilir bir halk sağlığı sorunudur. Dünyada yıllık yaklaşık 800 000 ölümle cinayetin iki katı kadar ölümden sorumludur. Pandemi sırasında intiharların artabileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Gereç ve Yöntem: İzmir'de 01.06.2016-31.05.2021 tarihleri arasında otopsisi yapılan adli nitelikteki ölümlerden otopsi raporları ve adli tahkikat bilgisine göre intihar olduğu düşünülen 1141 olgu incelenmiştir. Çalışmada ilk 45 ay pandemi öncesi dönemi (Haziran 2016-Şubat 2020), son 15 ay pandemi sırası dönemi (Mart 2020-Mayıs 2021) oluşturmuştur. Bulgular: Olguların %80,9 u erkek, %19,1 i kadındır. Tamamlanmış intiharlarda en sık ası (%45,5), sonra ateşli silah kullanımı (%23), yüksekten atlama (%19,2), ilaç ve kimyasal alımı (%6,4) yöntemleri kullanılmıştır. Pandemi öncesine göre pandemi sırasında aylık ortalama intihar sayısında %20 artış görülmüştür (p=0,014). Aylık ortalama erkek intihar sayısında %29 artış tespit edilirken (p=0,002), aylık ortalama kadın intihar sayısında %15 düşme tespit edilmiştir (p=0,273). Erkek intiharlarındaki artış istatistiksel olarak anlamlı bulunurken, kadın intiharlarındaki düşüş anlamlı kabul edilmemiştir. İntihar yöntemlerinin ve yaş gruplarının dağılımında pandemi sırasında istatiksel olarak anlamlı değişiklik tespit edilmemiştir (p=0,319 ve p=0,371). Pandeminin ilk 2 ayında intihar sayılarında düşüş tespit edilmiştir. Sonuç: Tamamlanmış intiharların çoğunluğunu erkekler oluşturmaktadır. Pandeminin ilk aylarda intihar sayılarında düşüş tespit edilirken, pandemi döneminin tamamında erkek intiharlarında artış tespit ettik. Erkek intiharlarını azaltmak için erkekler üzerindeki pandeminin yarattığı düşünülen psikososyal ve ekonomik baskı azaltılmalı, sosyoekonomik destekler arttırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Suicide is a preventable public health problem. It is responsible for approximately 800 000 deaths annually worldwide, twice as many deaths as homicides. There are studies showing that suicides may increase during the pandemic. Materials and Methods: Among the forensic deaths that were autopsied between 01.06.2016 and 31.05.2021 in Izmir, 1141 cases that were thought to be suicides according to autopsy reports and forensic investigation information were examined. In the study, the first 45 months constituted the pre-pandemic period (June 2016-February 2020), and the last 15 months constituted the pandemic period (March 2020-May 2021). Results: 80.9% of the cases are men and 19.1% are women. In completed suicides, the most common methods were hanging (45.5%), followed by the use of firearms (23%), jumping from heights (19.2%), and taking drugs and chemicals (6.4%). There was a 20% increase in the average monthly number of suicides during the pandemic compared to before the pandemic (p=0.014). While a 29% increase in the monthly average number of male suicides was detected (p=0.002), a 15% decrease in the monthly average female suicide number was detected (p=0.273). While the increase in male suicides was considered statistically significant, the decrease in female suicides was not considered significant. No statistically significant change was detected in the distribution of suicide methods and age groups during the pandemic (p = 0.319 and p = 0.371). A decrease in the number of suicides was detected in the first 2 months of the pandemic. Conclusion: The majority of completed suicides consist of men. While a decrease was detected in the number of suicides in the first months of the pandemic, we detected an increase in male suicides throughout the pandemic period. In order to reduce male suicides, the psychosocial and economic pressure on men caused by the pandemic should be reduced, socioeconomic supports should be increased.