Pnömoni tanılı hastalarda CRP, prokalsitonin, nötrofil/lenfosit düzeylerinin hastanede yatış süresi ve mortalite üzerine etkinliği
Effects of CRP, procalcitonin, neutrofile / lymphocyte levels on duration of hospitalizationand mortality in patients with pneumonia
  1. Tez No: 523377
  2. Yazar: AHMET BEYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN ATİLLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı pnömoni tanısı konulan hastalarda prokalsitonin (PCT) ve C-reaktif protein (CRP) düzeyleri ile nötrofil lenfosit oranlarının (NLO) hastanede kalış süresi ve mortalite üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 2017 ve 2018 yılları arasında üniversitemiz göğüs hastalıkları servisi ve yoğun bakım ünitesinde takip edilen 111 pnömoni olgusu dahil edildi. Hastalarımızın 46'sı (%41.4) kadın, 65'i (%58.6) erkekti. Yaş ortalaması 72.08 + 16.12 idi, 23'ü (%20.7) aspirasyon pnömonisi olup, 9'unda (%8.1) plevral efüzyon vardı. Ek hastalık açısından değerlendirildiğinde ise 36'sında (%32.4) nörolojik hastalık, 16'sında (%14.4) KOAH, 15'inde (%13.5) kalp yetmezliği, 13'ünde (%11.7) diabetes mellitus, 16'sında (%14.4) kronik böbrek yetmezliği, 7'sinde (%6.3) astım, 2'sinde (%1.8) pulmoner emboli mevcuttu. Şifa ile taburcu edilen hasta sayısı 84 (%75.7) iken, 27 (%24.3) hasta ex oldu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of procalcitonin (PCT) and C-reactive protein (CRP) levels and neutrophil lymphocyte ratio (NLO) on the length of hospital stay and mortality in patients diagnosed with pneumonia. The study included 111 cases of pneumonia followed in our chest diseases service and intensive care unit between 2017 and 2018. Forty-six (41.4%) of the patients were female and 65 (58.6%) were male. Mean age was 72.08 + 16.12, 23 (20.7%) had aspiration pneumonia and 9 (8.1%) had pleural effusion. When assessed for additional disease, it was found that 36 (32.4%) neurological diseases, 16 (14.4%) COPD, 15 (13.5%) heart failure, 13 (11.7%) diabetes mellitus, 16 (14.4%) chronic renal failure, asthma in 7 (6.3%) and pulmonary embolism in 2 (1.8%). The number of patients discharged with healing was 84 (75.7%), while 27 (24.3%) were ex.