NADPH oksidaz enzim aktivitesinin aort anevrizması ile ilişkisi
Relationship between nadph oxidase enzyme activity and AORT aneurysm
  1. Tez No: 523393
  2. Yazar: BİLGE BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT KALAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ELÇİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Aort anevrizmalarının gelişmesinde ana sebep damar duvarındaki hasar ve tamir mekanizmaları arasındaki dengenin bozulmasıdır. Anevrizmal formasyonda karakteristik olarak endotelyal bütünlüğün bozulduğu görülmüştür. Anevrizma formasyonunda oksidatif stresin önemli bir rolü olduğu gösterilmiştir. Bizde çalışmamızda oksidatif stres sonucu ortaya çıkan Reaktif Oksijen ürünlerinin(ROS) sentezlenmesinde merkezi rol olan NADH/NADPH oksidaz enzim sisteminin ve endotelyal progenitör hücrelerin (EPC) hastalık gelişimindeki rolünü değerlendirmeyi amaçladık. Metod:Çalışmaya torasik aort anevrizması (TAA) olan hastalar (hasta grubu, n:30) ve TAA olmayan sağlıklı bireyler ( kontrol grubu, n:10) alındı. Katılımcıların kardiyak fonksiyonları ve torasik aort çapı ekokardiyografi ile değerlendirildi. Katılımcıların periferal kan örnekleri alındı. Hasta ve kontrol grubu kan örneklerinde, dihidrorodamin 123 testi (DHR123) ile NADPH Oksidaz enzim aktivitesi değerlendirildi. Ayrıca akım sitometri ile EPC sayımı ve karekterizasyonu (belirteçler yardımıyla) yapıldı. EPC belirteci olarak CD34/CD133, CD34/CD309, CD34/CD146, CD146/CD144, CD133, CD309 ve CD34 kullanıldı. Bulgular: Hasta ve kontrol grubununda DHR 123 testi sonuçları normal sınırlar arasında bulundu (stimülasyon indeksi (SI): 50-100). Kontrol grubunda ortalama SI değeri 75.10±5.21 olarak tespit edildi. Hasta grubunda ise bu değer 60.40± 7.86 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The main reason for the development of aortic aneurysms is the deterioration of the balance between damage and repair mechanisms in the vessel wall. In the aneurysmal formation, endothelial integrity found to be impaired. Oxidative stress has been shown to play an important role in the aneurysm formation. In our study, we aimed to evaluate NADH / NADPH oxidase enzyme system which has a central role in synthesizing Reactive Oxygen products (ROS) resulting from oxidative stress and endothelial progenitor cells in the development of thoracic aortic aneurysm (TAA). Methods: In this study, patients with TAA (group of patients, n: 30) and healthy individuals without TAA (control group, n: 10) were included. All participants were evaluated for cardiac functions and thoracic aortic diameter with echocardiography. Also, peripheral blood samples were taken from the participants. NADPH Oxidase enzyme activity was evaluated by dihydrorodamine 123 test (DHR123) in patient and control group blood samples. EPCs counting and characterization (scanning of the markers) was performed by flow cytometry. CD34/CD133, CD34/CD309, CD34/CD146, CD146/CD144, CD133, CD309 and CD34 was used as a marker of EPCs. Results: DHR 123 test result was found to be a normal cut-off values in the patient and control groups (stimulation index (SI): 50-100). The mean SI was found to be 75.10±5.21 in the control groups. The result of DHR 123 test SI value found in 60.40± 7.86 in patient group.