'Yarının kadınları'suriyeli kadınlarla özgün bir kendine yardım grup çalışması
'T1he women of future'an authentic self-help group study with syrian women
  1. Tez No: 523392
  2. Yazar: ÖZGE ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ASLIHAN ÖZLEM POLAT IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: 2011 yılında başlayan Suriye iç savaşı nedeniyle milyonlarca insan Türkiye'ye göç etmek zorunda kalmıştır. Savaş ve göç, göçmenler için birçok psikosoyal ihtiyacı beraberinde getirmiştir. Suriyeli göçmen kadınlar, psikososyal destek sağlayan bir sivil toplum örgütünün desteğiyle kendine yardım grubunu, Yarının Kadınları Komitesi'ni kurmuştur. Bu araştırmada Yarının Kadınları Komitesi toplantılarına katılanların grup müdehalesinden önceki ve sonraki depresyon düzeyleri ve toplumsal cinsiyet rolleri farkındalığı karşılaştırılacaktır. Yarının Kadınları Komitesi buluşmaları özgün bir grup müdahalesidir. Kültüre ve toplumsal cinsiyete duyarlı olan bu uygulamanın travmaya maruz kalmış kişilere veya farklı dezavantajlı gruplara hazırlanacak toplum temelli psikososyal destek müdahaleleri için bir model oluşturması hedeflenmektedir. Yöntem: Araştırmada nitel ve nicel verilerin birlikte incelendiği karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Yarının Kadınları Komitesi toplantılarına katılan kadınlara anketler uygulanarak yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Nitel verilere betimsel analiz yapılmış, nicel veriler ise SPSS paket programında çözümlenmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan 30 Suriyeli kadının yaş ortalaması 40.1'dir. Beck Depresyon Envanteri'ne göre kadınların, gruba katılmadan önce %73'ünün, gruba katıldıktan sonra ise %13.3'ünün orta ve ağır depresyon düzeyinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Due to the civil war in Syria that broke out in 2011, millions of people have been forced to emigrate to Turkey. War and migration have brought many psychosocial needs for immigrants with themselves. Syrian immigrant women have formed a self-help group, the Women's Committee of Future, with the support of a non-governmental organization that provides psychosocial support. In this study, women attending meetings of the Women's Committee of Future will compare the level of depression and gender roles awareness before and after group intervention. The Women's Committee of Future meetings are an unique group interventions. This application which is sensitive to culture and gender is aimed at composing a model for traumatized people and community-based psychosocial support interventions to be confected to different disadvantaged groups. Method: In the study, mixed research method has been used in which qualitative and quantitative data were examined together. The face-to-face meetings have been held with the women participating into the meeting by the Women's Committee of Future by conducting polls. Qualitative data were analyzed by descriptive analysis while quantitative data were analyzed by SPSS package program. Findings: The average age of 30 Syrian women participating into the research is 40.1. According to Beck Depression Inventory, %73 of the women had moderate and severe depression before joining the group. After joining the group, it was observed that 13.3% of the women had moderate and severe depression.