Televizyon haberciliğinde sabah haberi programları: Fox TV ve ATV örneği
Morning newscasts in television journalism: Case of Fox TV and ATV
  1. Tez No: 523428
  2. Yazar: TANER YAPKU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Televizyon Haberciliğinde Sabah Haber Programları: Fox TV ve ATV Örneği adlı bu tez çalışmasında, reytingi yüksek, izleyenler tarafından tercih edilen sabah haber programlarının nasıl içeriklere sahip oldukları tespit edilmeye çalışılmıştır. 1990'lı yılların başında Türkiye'de özel televizyon kanallarının yayın hayatlarına başlamasından bugüne dek sabah haber programları, süreç boyunca kaydedilen iletişim teknolojilerindeki gelişme ve değişime paralel olarak gelişmiş ve değişim göstermiştir. Bu sürecin analiz edilmeye çalışıldığı tezde reyting oranları dikkate alınarak, 6-12 Kasım 2017 tarihleri arasında Fox TV ve ATV kanallarında yayınlanan sabah haber programları içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Verilerin sayısallaştırılılarak elde edilen sonuçların değerlendirilmesiyle gerçekleştirilen içerik analizinde, araştırma kapsamına alınan sabah haber programlarındaki görüntülü haber sayısı, canlı yayın konuklarının yapısı, okunan yerel, ulusal ve uluslararası gazetelerin sayısı, sosyal medya kaynaklı içeriklerin kapsamları, magazinsel öğelere ayrılan zaman ve haber çeşitliliği gibi unsurlar ele alınmıştır. Temel bileşenler bağlamında sabah haber programları ele alındığında anchormanlik (haber sunuculuğu), yeni medya, vatandaş gazeteciliği, infotainment (eğlendirici bilgilendirme) ve yerelleşme de çalışmaya konu edilen bölümler olmuştur. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen analize göre ortaya çıkan sonuç; sabah haber programları üzerinden yapılan değerlendirmede televizyonun izler kitle ihtiyaçlarını karşıladığıdır. Buna ek olarak özel televizyonculuğun başlamasıyla birlikte sabah haber programlarında bir takım önemli değişimler yaşanmıştır. Televizyon kanallarının yayın politikaları ve editoryal süreçler ekrana getirilecek haberlerin belirlenmesinde etkilidir. Haberler hedef kitleye göre belirlenmekte, sosyal medya haber kaynağı olarak kullanılmaktadır. Sabah haber programları izleyiciyi rahatlatmaya yönelik ve şova dayalı içeriklere sahiptir. Çalışma kapsamında varılan bir diğer tespit de anchormanlerin sabah haber programlarının yayın içeriğini doğrudan etkilediğidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis named as Morning Newscasts in Television Journalism: Case of Fox TV and ATV, it is tried to determine what kind of contents the popular, highly preffered morning news programs have. From the 1990's, beginning of broadcasting of private television channels in Turkey, till today morning news programs developed and changed in parallel with the progress and change in communication technologies throughout the process. In this thesis, which is dedicated to analyze this process and alteration, the morning news programs broadcasted on Fox TV and ATV channels between 6-12 November 2017 are discussed by considering also programs' ratings. In that content analysis performed by evaluating the results obtained by digitizing the data, the number of video news, the structure of live broadcast guests, the number of local, national and international newspapers read, the coverage of social media content, the time spent on magazinish items and the variety of news from these morning news programs included in the research, are taken into consideration. During the examination performed in the context of key components, anchormanship, new media, citizen journalism, infotainment and localization has been emerged as prominent sections. The result according to the analysis performed within the scope of the study is: television meets the needs of the viewer in the scale of the morning news programs. In addition, there have been significant changes in morning news programs with the beginning of private television. Broadcasting policies of television channels and editorial processes are influential in determining the news to be brought to the screen. News are selected for target groups, social media is used frequently as news source. Morning news programs have content that composed to entertain and ease the audience. Another finding of the study is that the anchormen of morning news programs affected directly the content of the broadcasts.