Yetişkin bireylerde ölüm kaygısı ve dindarlık
Death anxiety and religiosity in adulthood
- Tez No: 523429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN KIMTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu araştırmanın konusu yetişkinlik dönemindeki bireylerde ölüm kaygısı ve dindarlık arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın amacı ise yetişkinlik dönemindeki bireylerde ölüm kaygısıyla dindarlık arasında bir ilişkinin varolup olmadığının, bu iki değişken arasında bir ilişki varsa bunun ne tür bir ilişki olduğunun ortaya koyulmasıdır. Ayrıca araştırmada yetişkinlik döneminde dindarlık ve ölüm kaygısına etki eden başlıca faktörlerin neler olduğunun da ortaya koyulması da amaçlanmaktadır. Araştırmada hem teorik hem de ampirik veriler ışığında yetişkinlerde ölüm kaygısı ve dindarlık arasındaki ilişki ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul il merkezinde yaşayan yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Örneklemini ise söz konusu evrenden tesâdüfi örnekleme yoluyla seçilen 500 yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Dini Tutum Ölçeği”ve“Ölüm Kaygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama sürecinde tüm bu ölçeklerden oluşan bir anket formunun denekler tarafından doldurulması sağlanmıştır. Araştırmanın teorik kısmında ölüm ve ölüm kaygısı, kavramsal olarak açıklandıktan sonra felsefe, sosyoloji, psikoloji ve dinlerde ölüm olgusu açıklanmıştır. Araştırmanın ampirik kısmında ise gerçekleştirilen anket uygulaması sonucunda toplanan ham veriler bazı istatistikî tekniklerle analiz edilerek bir takım yorum ve değerlendirmelerde bulunulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda, ölüm kaygısı ile dindarlık ve dindarlığın davranış, duygu ve biliş boyutları arasında pozitif yönde anlamlılık düzeyinde ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda yetişkinlikte ölüm kaygısı düzeyi arttıkça genel dindarlık düzeyinin de arttığı saptanmıştır. Buna karşılık ölüm kaygısı ile dinî ilişki boyutu arasında anlamlılık derecesinde herhangi bir ilişki saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
This research is to examine empirically the relationship between anxiety and religiosity in adulthood. Therefore, in this study, it is aimed to explain what kind of relationship there is if there is a relationship between anxiety of death and religiosity in adulthood. This study, also focuses on the factors that affect religiosity and the anxiety of death in adulthood. The research attempted to reveal the relationship between anxiety and religiosity in both theoretical and empirical data. The universe of our research constitutes adult individuals living in the city center of Istanbul. The sample consisted of 500 adults living in Istanbul, selected by random sampling.“Personal Information Form”“Religious Attitude Scale”and“Death Anxiety Scale”were used as data collection tools in our research. In the implementation process of the study, a questionnaire consisting of all these scales was provided by the subjects. In the theoretical part of the study, death and death anxiety are explained in philosophy, sociology, psychology and religion after conceptual explication. In the empirical part of the study, the raw data collected as a result of the questionnaire survey were analyzed with some statistical techniques. After the analyzes, some comments and evaluations were tried to be made. As a result of the study, it was determined that there is a positive relationship between the anxiety of death and the behavior, emotion and cognition dimensions of religiosity and genereal religiosity. As a result of the analyzes made, it was found that as the anxiety level of death increased in adulthood, the level of general religiosity increased. On the other hand, no relation was found between death anxiety and religious dimension.