Tarihi yapıların sonlu elemanlar yöntemiyle analizinin iznik yeşil camii örneğinde incelenmesi
Analysis of historical structures by using finite element analysis in i̇znik yeşil mosque
- Tez No: 523458
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SELİM ŞENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tüm tarihimiz boyunca kültürel mirasımız olarak inşaa ettiğimiz yapıların, zamanla oluşan doğal afetler, yangınlar ve dış etkiler sonrasında yaşadıkları kayıplar sonucunda, bu yapılara yapılması düşünülen restorasyon, onarım ve güçlendirme çalışmalarından önce yapıların dizayn biçimlerinin ve strüktürel özelliklerinin, malzeme tiplerinin ve özelliklerinin ile statik ve dinamik analizlerinin bilinmesi yapıyı doğru yorumlamak için önemlidir. Yapılması düşünülen işlemlerin de bu bilgilerden toplanacak sonuçlara dikkat edilecek şekilde uygulamalar yapılması gerekmektedir. Yapılacak müdahalelerin biçimi ve önemi, yapının geleceğe güvenle devredilmesine ışık tutacak nitelikte olmalıdır. Bu tez çalışmasında, Bursa İli, İznik İlçesi, İznik Yeşil Camii içinde malzeme özelliklerinin belirlenmesi amacı ile yapıda tahribatsız testler ve laboratuvar ortamında da test çalışmaları yapılmıştır. Yapının zemin özelliklerinin belirlenmesi amacı ile İznik Yeşil Cami bölgesinde yapılan zemin etüt çalışmaları incelenmiştir. Yapının üç boyutlu model çalışması yapılarak sonlu eleman modeli oluşturulmuştur. Sonlu elemanlar modeli ile beraber yapıda düşey yükler altında statik analiz, modal analiz ve davranış spektrum analizleri yapılarak yapının hasarlı bölgeleri için veriler toplanılmasına çalışılmıştır. Tarihi önemi büyük bu yapılar için özellikle güçlendirme yöntemleri belirlenmeden önce sayısal analizlerinin itinalı bir şekilde yapılması doğru yöntemlerin seçilmesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
It is important to interpret the structure correctly that knowing the structural properties, material types and properties, static and dynamic analyses of the building before the restoration, repair and strengthening studies that are planned to be done to the structures we built as our cultural heritage throughout our history, as a result of the natural disasters, fires and external effects. It is also necessary to make the interventions that are thought to be done should consider the results to be collected from these informations. The form and the importance of the interventions must be shed light on the safe transfer of the structure to the future. In this thesis, in order to determine the material properties within the Iznik Yeşil Cami, Iznik, Bursa, non-destructive tests were carried out in the building and some other test works were carried out in the laboratory. In order to determine the soil properties of the building, soil survey studies in the Iznik Yesil Cami area were investigated. Three-dimensional model study of the structure was made and a finite element model was created. By means of finite element model, static analysis, modal analysis and behavioral spectrum analysis were performed under vertical loads in the structure to collect data for damaged zones. Making the numerical analyses correctly, especially before strengthening methods are determined for important structures from the historical point of view is important to choose the right methods.