Son küresel kriz ve maliye politikaları uygulamaları: Türkiye'de ve seçilmiş ülkelerde (İspanya, Yunanistan, İngiltere, Almanya)
The last global crisis and fiscal policy implementations: Turkey and selected countries (Spain, Greece, England, Germany)
- Tez No: 523459
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN NAİM ARDOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Global ekonomik kriz subprime mortgage kredilerine bağlı bir uluslararası finans krizidir. Bu krizin temel göstergeleri, 2008 ve 2009 yıllarında düşen büyüme hızları ve toplam talep yetersizliğidir. 2008 finansal krizi başta gelişmiş ülkeler olmak üzere gelişmekte olan birçok ülkeyi de derinden etkilemiştir. Türkiye, İspanya, İngiltere, Yunanistan ve Almanya küresel krizden farklı şekillerde etkilenmişlerdir. Sermaye hareketlerinin serbestliği, finans piyasalarındaki türev araçların sayısı ve hacminde önemli artışa yol açması krizin derinleşmesindeki önemli etkenlerdendir. Bu çalışmada, finansal krizlerin nedenleri, yayılması, krizi açıklayan modeller ve uygulanan maliye politikaları uygulamaları ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Global economic crisis is an international finance crisis related to subprime mortgage credits. The basic indicators of this crisis are decrease in growth rate and inadequacy of aggregate demand in 2008-2009. 2008 world financial crisis has deeply affected primarily developed countries and also emerging countries. Turkey, Spain, England, Greece and Germany are affected in different ways by the global crisis. Free movement of capital caused an increase on the number and the volume of the hedges in financial markets and this turned in to an important element which made the crisis more devastating. In this paper, the causes of financial crises, the spreading, the models explaining the crisis and the implimentations of fiscal policy are examined.