Zeminlerin permeabilite özelliklerinin konsolidasyon ve düşen seviyeli permeabilite deneyleriyle belirlenmesi
  1. Tez No: 523479
  2. Yazar: ÇAĞRI ÖNDER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL BEKİR AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hidrolik iletkenlik veya farklı bir ifadesiyle permeabilite katsayısı ince daneli zeminler olmak üzere çoğu zeminlerin mühendislik davranışını etkileyen suyun etkilerinin görülmesi açısından önemli bir büyüklüktür. Bu sebeple suyun hareketinin zemin ve kaya özelliklerinin mühendislik davranışları üzerindeki etkileri sebebiyle bilinmesi önemlidir. Bu tez çalışması kapsamında farklı yerlerden alınmış 10 adet ince daneli numunenin permeabilite katsayıları, zemin özellikleri belirlendikten sonra düşen seviyeli permeabilite deneyleri ve konsolidasyon deneyleriyle araştırılmıştır. Elde edilen değerler birbirleriyle karşılaştırılıp aralarında bir ilişki araştırılmıştır. Karşılaştırmalar sonucunda en uygun ilişki düşen seviyeli permeabilite deneyinden bulunan permeabilite katsayıları ile 1600 kPa konsolidasyon yüklemesinden bulunan permeabilite katsayıları arasında olduğu görülmüştür. Daha sonra düşen seviyeli permeabilite ve konsolidasyon deneyleriyle elde edilen permeabilite katsayıları numunelerin plasitisite indisleri (PI) ile de karşılaştırılmış fakat iyi bir ilişki saptanamamıştır. Son olarak düşen seviyeli permeabilite deneyinden elde edilen permeabilite katsayıları D50 dane çapları ve De efektif dane çaplarıyla da karşılaştırılmış fakat bir ilişki kurulması için data sayılarının yeterli olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The hydraulic conductivity or permeability coefficient is an important parameter in terms of the water influences affecting the engineering behavior of most soils, including fine-grained soils. For this reason, it is important to know the water movement due to the effects on engineering behaviors of ground and rock characteristics. In this study, the permeability coefficients of 10 fine-grained soil samples taken from different places were investigated using the falling head permeability tests and consolidation tests after the soil properties were determined. The obtained values were compared with each other and a relationship between them, if possible, was searched. As a result of the comparison, the most suitable relation was found between the permeability coefficients obtained from the falling head permeability test and the permeability coefficients obtained from the consolidation load of 1600 kPa. Later, permeability coefficients obtained from falling head permeability tests and consolidation tests were also compared with plasticity index (PI) of samples but no good correlation was found. Finally, the permeability coefficients obtained from the falling level permeability test were also compared with the D50 diameters and the De effective diameters, but data numbers were not found sufficient for establishing a relationship.