Hipertansiyonu olan normal ağırlıklı ve obez çocuklarda endotel disfonksiyon göstergesi olarak serum ürik asit düzeyinin yeri
The level of serum uric acid as an indicator of endothelium dysfunction in normally weighted hypertensive children and children with obesity and hypertension
- Tez No: 523512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Giriş: Çocukluk çağında obezite ülkemizde ve dünyada artan bir sorundur. Bu artışa paralel olarak primer hipertansiyonda da artış olduğu gözlemlenmiştir. Obezitenin etiyopatogenezinde inflamasyonun yer aldığı bilinmektedir. Ürik asit endotel disfonksiyonu ve ateroskleroza yol açarak hipertansiyon (HT) gelişmesine sebep olur. Bu çalışmada obez ve hipertansiyonu olan çocuklar ile normal ağırlıklı hipertansif çocuklarda, sağlıklı çocuklara göre serum ürik asit düzeyi ile inflamasyon belirteçleri, endotel disfonksiyon göstergeleri ve kardiyovasküler riskler açısından arteriyel sertlik(AS) ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: 1 Ekim 2016 ile 1 Ekim 2017 tarihleri arasında Adnan Menderes Üniversitesi Çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran 4-18 yaş aralığındaki obez + HT, HT, kontrol grubu çocuklar çalışmaya alındı. Hasta grubuna 24 saatlik yaşam içi kan basıncı monitorizasyonu (YİKBM) yatırılarak yapıldı. Arteriyel sertlik değerlendirmesi için Mobil-O-graph cihazı ile ölçüm yapıldı. Ayrıca tüm katılımcılardan 12 saatlik açlık sonrası kan alınarak serum üre, kreatinin, eGFR, ürik asit, açlık glukoz, insülin, HOMA-IR, CRP, IL-6, LEPTİN, SICAM-1, total kolesterol, LDL, HDL, trigliserid kontrolü yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda, demografik verilerden sadece VA ve VKİ değerleri obez + HT grubunda diğer iki gruptan yüksek saptandı. Hasta grupları arasında YİKBM ölçümlerinde anlamlı fark saptanmadı. Arteriyel sertlik ölçümlerinde birçok parametre hasta grubunda kontrol grubuna göre yüksek saptanırken, AS parametrelerinden yansıtma büyüklüğü obez + HT grubunda anlamlı düşük saptandı. Ürik asit ile HT grubunun YİKBM verileri arasında sıklıkla ilişki saptanırken, CRP ile sadece kontrol grubunda total kolesterol ve LDL arasında, sadece tüm hasta grubunda AS verilerinden augmentasyon indeksi arasında ilişki saptandı. Leptin ile YİKBM verilerinden sadece gündüz SKBY, sICAM-1 ile YİKBM verilerinden sadece gündüz DKBY ve SKB fark arasında anlamlı ilişki saptanırken CRP ve IL-6 ile YİKBM verileri arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Sonuç: Ürik asit yüksekliğinin, obezitesi olan HT'lu çocuklarda, tanı anında dikkat edilmesi gereken bir parametre olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca, hem normal ağırlıklı hem de obez + HT olan çocuklarda, tanı anında bakılan ÜA'nın arteriyel sertlik ölçümlerinden bir çoğuyla korele olduğunu (NDH, periferik SKB/DKB, augmentasyon basıncı, kardiyak output) gördük. Ve endotel disfonksiyonunun bu çocuklarda tanı anında var olduğunu ve bunu saptamak için hem serum ÜA düzeyi hem de arteriyel sertlik ölçümlerinin beraber kullanılmasının oldukça faydalı olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity in childhood is an increasing problem in our country and the world. It is observed that parallel to this increase there is also an increase in primary hypertension. It is known that there is inflammation in aethiopathogenesis of obesity. Uric acid leading to endothelial dysfunction causes the development of hypertension (HT). In this study we aimed to assess the relation of inflammation indicators and endothelial dysfunction indicators with level of serum uric acid as well as the relation with arterial stiffness (AS) regarding cardiovascular risks in children with obesity and hypertension along with normally weighted hypertensive children compared to healthy children. Material and Methods: Obese+HT, HT, control group children at 4-18 age range who were admitted to paediatrics polyclinic of Adnan Menderes University between October 1st 2016 and October 1st 2017 were included in the study. A 24-hour ambulatory blood pressure monitor (ABPM) was administered to patient group. For the assessment of arterial stiffness, measurements were taken with Mobil-O-Graph device. Also, serum urea, creatinine, eGFR, uric acid, fasting glucose, insulin, HOMA-IR, CRP, IL-6, LEPTIN, sICAM-1, total cholesterol, LDL, HDL, triglyceride control was conducted for all participants via blood draw following a 12-hour fasting. Findings: Only the BW (body weight) and BMI (body mass index) values amongst the demographic data were higher in the obese +HT group compared to the other two groups. Regarding the in vivo blood pressure measurements between patient groups no significant difference was noted. While many parameters reading arterial stiffness were higher in patient groups compared to the control group, reflection size amongst AS parameter in obese + HT group was noted to be significantly lower. While relation of in vivo blood pressure measurement values of HT group with uric acid was frequently noted, in only the control group between the CRP and total cholesterol and LDL, in only entire patient group relation amongst the augmentation index of AS data was noted. While significant relation was noted with leptin and only day time systolic blood pressure load (SBPL) amongst in vivo blood pressure measurements (ABPM), with sICAM-1 and the difference between day time diastolic blood pressure load (DBPL) and SBP, no significant relations was determined between the in vivo blood pressure measurement data and the CRP and IL-6. Conclusion: It is considered that high level of uric acid is a parameter which should be carefully taken into consideration during diagnosis in HT children with obesity. Also, it is observed that in both normally weighted children and + HT children with obesity, the Uric Acid which is checked during diagnosis is correlated with many arterial stiffness measurements (PWV, peripheral SBP/DBP, augmentation pressure, cardiac output). It is also considered that endothelial dysfunction exist in these children during diagnosis and to determine that, it would be very beneficial to utilise the level of serum uric acid as well as arterial stiffness measurements together.