Farklı modlarda kullanılan ışık kaynakları ile polimerize edilen kütlesel yerleştirilebilen kompozit rezinlerin pulpa odasında oluşturduğu sıcaklık değişimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of temperature changes in the pulp chamber of the bulk-fill composite resins polymerized by light sources used in different mods
- Tez No: 523517
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER KAPDAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında ışık kaynakları ile farklı rezin materyallerin polimerizasyonu sırasında pulpa odasında meydana gelen sıcaklık değişikliklerinin in vitro ortamda pulpal mikrosirkülasyonu taklit eden düzenekler kullanılarak araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada 120 adet çürüksüz daimi molar diş kullanıldı. Dişlere paralelometre cihazı ile 2x3 mm genişliğinde sınıf I kaviteler açıldı. Tüm numuneler; hassas kumpas yardımıyla pulpa odası ile kavite tabanı arasında 2 mm dentin kalınlığı kalacak şekilde ayarlandı. Kütlesel yerleştirilebilen kompozitler olarak Venus Bulk Fill (Heraeus Kulzer, UK), Tetric Evo Ceram Bulk Fill (Viva Ivoclar Vivadent, United States, Canada), Filtek Bulk Fill (3M ESPE, St. Paul, MN, USA) ve geleneksel kompozit olan Filtek Z250 (3M ESPE, St. Paul, MN, USA) kullanıldı. Materyaller; Valo LED (Ultradent, USA) (Standart mod, High mod, Ekstra Power Mod) Elipar S10 (3M ESPE, St. Paul, MN, USA) (Standart Mod) ve Elipar Deepcure-S (3M ESPE, St. Paul, MN, USA) (Standart Mod) ışık kaynakları kullanılarak polimerize edildi. Rezin restoratif materyallerin polimerizasyonunda pulpa odasında ortaya çıkan sıcaklık artışları, mikrosirkülasyonu olan düzenekler kullanılarak, j tipi termocupl ile ölçülerek kaydedildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to investigate the temperature changes occurring in the pulp chamber during the polymerization of the light sources and the different resin materials using the devices simulating pulpal microcirculation in vitro. In this study 120 permanent non-carious teeth were used. The teeth were opened with a parallel-type instrument and 2x3 mm wide class I cavities were opened. All samples; with the help of precision digital calipers, the pulp chamber and the cavity base were adjusted to remain 2 mm dentin thickness. Venus Bulkfill, Tetric Evo Ceram Bulkfill, Filtek Bulkfill and the traditional composite Filtek Z250 were used as resin-based composites. Materials were polymerized using Valo LED (Standard mode, High mode, Extra Power Mode) Elipar S10 (Standard Mode) and Elipar Deepcure-S (Standard Mode) light sources. temperature increments in the pulp chamber in the polymerization of resin restorative materials were recorded by measuring with a thermocouple of type j using microcirculation assemblies.