Therapeutic planning based on the storytelling of individual traumas: Narratives from veddel neighbourhood
Bireysel travmaların hikaye anlatımına dayalı terapötik planlama: Veddel mahallesinden anlatımlar
  1. Tez No: 835377
  2. Yazar: AMIRHOSSEIN ETEMADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA BEYAZIT İNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Katılım literatürüne dayanarak, kolektif karar süreçlerinde çatışmaları artıran veya engelleyen sosyo-politik ve sosyo-psikolojik faktörler vardır. Bu bağlamda, bu doktora projesi, Habermas'ın uzlaşı kurma odaklı teorisi ile Mouffe'un çatışma yönetimi odaklı teorisi arasındaki felsefi tartışma üzerine inşa ettiğim katılımcı planlama yaklaşımlarındaki çatışmalara ilişkin akademik tartışmaya katkıda bulunmaktadır. Bu felsefi tartışmanın planlama literatüründeki yansımaları, teorik ve pratik olmak üzere iki paralel düzeyde gelişti ve sonuç bölümünde bir araya geldi. Teorik düzeyde, çatışmalı bağlamlarda terapötik planlamanın rasyonelliğini, işlevselliğini ve gerekliliğini önerirken, pratik düzeyde, geliştiricileri tarafından rekabetçi diyalog planlama yaklaşımı olarak adlandırılan yenilikçi bir katılımcı planlama olduğu iddia edilen Grasbrook'un yeni kentsel gelişim projesini ele alıyorum. Bu anlamda bu çalışma, katılımcı kentsel planlama projelerinde diyalog kurma ve iletişimde engel olarak işlev gören bireysel ve kolektif travmalarla yüzleşmede bir terapist olarak plancının rolünün anlaşılmasına ışık tutmaya yönelik bir çabadır. Bununla birlikte, bu tez, kentsel planlama bağlamında rasyonel iletişim yaklaşımlarının baskın akışı altında duygusal iletişim yaklaşımlarının göz ardı edilmesine dikkat çekmeye çalışmaktadır. Bu çalışma, Grasbrook planlama sürecindeki çıkar çatışmalarının haritasını çıkaracak, bu çatışmaların hikayesini, katılımcı planlama sürecindeki jeneratörlerini ve travmalarını ve bu çatışmaların planlamanın nihai ürününe yansımasını keşfedecek ve bu da beraberinde yüksek olasılıkla Soylulaştırma ve yerinden edilmeyi getirecektir. Kuramsal ve kavramsal olarak mevcut araştırma, katılımcı planlama kuramlarını terapötik kuramlarla ilişkilendirmektedir çünkü duyguların ve tarihsel travmanın doğrudan katılımı iletişimsel planlama çerçevesinde incelenmektedir (Forester, 1999). Ancak bu araştırma, soylulaştırma araştırma metodolojilerinin eksikliğine bir çözüm olarak terapötik yaklaşımı önermektedir. Soylulaştırma tartışmalarında, araştırma faaliyetlerine rehberlik edecek metodolojik bir çerçevenin oluşturulması önemli ölçüde eksik kalmıştır. Konunun elli yılı aşkın bir çalışma mirasına sahip olmasına rağmen, alan bir bütün olarak metodolojik yansıma ve veri toplama metodolojilerinin açıklanması eksikliği sergilemektedir. Davidson'a (2006) göre, soylulaştırmanın özetini çevreleyen teorik anlaşmazlıklar ve buna eşlik eden teorik bir uzlaşmaya varma zorluğu, metodolojinin alanda nasıl bu kadar az ilgi gördüğünü açıklamaktadır. Soylulaştırma araştırmalarındaki bu boşluğu doldurmak amacıyla bu araştırma, Hamburg'un Veddel mahallesindeki somut olmayan dolaylı yerinden edilmenin ayak izlerini araştırmaktadır. Aslına bakılırsa, soylulaştırma tanımları on yıllar boyunca genişlemiş ve gelişmiştir. Birçok bölgede soylulaştırma çeşitli şekillerde ortaya çıkmıştır, ancak birleştirici unsur, tarihi şehir içi ve merkezi binaların çoğunlukla orta sınıf kullanımı için yenilenmesidir. İlk tanımlar (Clay, 1979) soylulaştırmayı temel, yatay bir fikir olarak tanımlayabilmiş olsa da, bu modeller 1980'ler, 1990'lar ve 2000'lerde soylulaştırmayı açıklamak için bir teknik sağlamakta pasif kalmıştır. Soylulaştırma literatürünü okumak iki önemli hususu ortaya çıkarmaktadır. İlk husus, nicel veri setlerinin bir sonucu olarak doğrudan yerinden edilmenin olmamasının soylulaştırmanın yokluğunu garanti etmediği gerçeğidir. Daha açık bir ifadeyle, pek çok durumda bölge sakinleri, bir önceki bölümde şema terapi ilkelerine dayalı olarak bireylerin başa çıkma tarzları hakkında tartıştıklarımla paralel olan esnek yaşam teknikleri nedeniyle evlerinde kalmaktadır. Örneğin, Veddel örneğinde, araştırma katılımcıları yaşam standartlarında genel bir düşüş olduğunu ya da hükümetten sosyoekonomik destek talep ettiklerini ortaya koymuşlardır. Tartışmanın önemi, yerinden edilmenin gizli görünümünün açıklığa kavuşturulmasında yatmaktadır çünkü görünür olmadığı için kentsel kalkınma projelerindeki neoliberal politikaları desteklemektedir. Bu nedenle (Davidson ve Lees, 2010; Crookes ,2011) fikirlerine dayanarak soylulaştırma, bir sakinin yerini terk ettiği zaman değildir. Bunun yerine, araştırma, bir sakinin, çeşitli baskılar ikametgahını sürdürmeyi imkansız veya rahatsız hale getirdiği anda soylulaştırmayı deneyimlediğini göstermektedir. İkinci husus, dolaylı soylulaştırma kavramının tanınması olacaktır. Yerinden edilme baskısının farklı boyutlarının bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığını riske attığı bir durum. Cocola-Gant'a (2018) göre bu yerinden edilme baskıları, bölge sakinleri arasında büyük bir kayıp duygusu yaratmaktadır. Bu iki hususa dayanarak, mevcut araştırma, Veddel'de yaşayan sakinlerin yerinden edilme baskısı yaşadığının fark edilmesinin, Grasbrook kentsel gelişim projeleriyle ilgili politikaların bir sonucu olarak soylulaştırma sürecinin halihazırda başlamış olduğu gerçeğini ortaya koyduğu yorumunu yapmaktadır. Bu nedenle, mevcut araştırmanın yürütülmesi sırasında, araştırma katılımcılarının yaşam öyküleri arasında yerinden edilme baskılarının araştırılması birinci öncelikli önem kazanmıştır. Metodoloji bölümünde, bir klinik terapi yöntemi olarak şema terapinin, terapötik bir planlama yürütme bağlamında yerinden edilme baskılarını araştırmak için nasıl kullanıldığını açıklıyorum. Terapötik metodolojiyi, soylulaştırma araştırma metodolojilerinin eksikliğine yönelik bir eleştiri ve katkı eylemi olarak öneriyorum. Bu bağlamda, karakterlerle yaptığım konuşmalara yönelik yaklaşımımı Young Şema Terapisi temelinde kurguluyorum. Tartışmamı bireysel düzeyde kurgulamamın birkaç nedeni var. İlk olarak, Korona Pandemisinin bir sonucu olarak toplantılar için alışılmadık yeni zorunlu sosyal normlar. İkincisi, duygular ve özel konular hakkında konuşmaya yönelik bir yaklaşım olduğu için daha yüksek oranda konsantrasyon gerektiren Şema Terapi yöntemini seçtiğim için konuşmalarımı bilinçli olarak bireysel düzeye dayandırdım. Üçüncü olarak, Grasbrook projesinde planlama sürecinin kolaylaştırıcısı olarak Erfan'ın (2013) verimli bir şekilde kullanmayı tercih ettiği derin demokrasi gibi kolektif odaklı yöntemleri kullanabileceğim bir platformum yoktu. Son olarak, benim için en önemli neden, tezimin her bireyin farklı karakterine ve hayattaki yollarına vurgu yapması açısından müzakereci bir yansıtıcı uygulama olmasıdır. Mevcut araştırmada şema terapinin kullanılması, soylulaştırma araştırma metodolojilerinin eksikliğine yönelik eleştirel ve katkı sağlayıcı bir eylem olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, derinlemesine görüşmeler Jeffrey Young'ın (2003) şema terapi üzerine yayınladığı ilkeler takip edilerek gerçekleştirilmiştir. Young (1990), Şema Terapinin çeşitli psikolojik zorlukları olan bireylere yardımcı olmak için kullanılan kapsayıcı bir teknik ve kavramsal bir temel olduğunu ortaya koymaktadır. Bu model, bir iyileşme ve dönüşüm süreci yaratmak için her bireyin şemalarını çıkarır. Bunu yaparken, şema terapi modeli, her bir bireyde sağlıklı yetişkin modunu güçlendirme nihai hedefine ulaşmak için şemalar, başa çıkma stilleri ve modlar olmak üzere üç ana bileşen tanımlar. Bu anlamda, duygusal sorunlar öncelikle çocukluk ve ergenlik boyunca karşılanmamış temel ihtiyaçların sonucudur ve bu da her bireyin zorluklara ve sıkıntılara karşı tipik tepkiler vermesine neden olur. (Young ve diğerleri, 2003). (Martin ve Young, 2010)'a göre, Şemalar aslında dış faktörlerin etkisiyle içsel olarak üretilir. Bireylerin farklı zorluklarla karşılaşmalarında sezgisel bir hayatta kalma tepkisi olarak üretilirler. Şemalar çocukluk ve ergenlik döneminde ortaya çıkar ve yaşam boyunca geliştirilir ve yaşamdaki travmatik deneyimlerle aktive edilebilir veya yoğunlaşabilir. Şema terapi aslında kusurlu ya da uyumsuz şemalara odaklanır. Bir şema ile başa çıkmak için çok sayıda yol kullanılır. Şemalar zaman içinde sabit kalırken, başa çıkma yöntemleri bağlama ve yaşam evresine göre değişir. (Martin ve Young, 2010). Mevcut araştırma iki amaç doğrultusunda bu metodoloji üzerinde durmuştur. İlk olarak, her bir katılımcının şemalarını ve evlerindeki ve mahallelerindeki değişikliklerle yüzleşirken kullandıkları başa çıkma tarzlarını çıkararak yerinden edilme baskılarını belirlemek amaçlanmıştır. İkinci olarak, şema terapinin temel terapötik hedefi olan sağlıklı yetişkin modunun her bir katılımcıda güçlendirilmesi yoluyla prosedürel bir iyileşme ve terapötik etki yaratılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, Veddel'de yaşayan on altı katılımcı ile derinlemesine görüşmeler yapılarak keşfedici bir eylem araştırması yürütülmüştür. Aynı zamanda, Grasbrook kentsel gelişim projesi ile ilişkili dolaylı bir yerinden edilmenin psikolojik baskılarını tanımlamak için şema terapi adı verilen bir klinik terapi yöntemi kullanılarak seanslar düzenlenmiştir. Yazar, şema terapiyi planlamacılar için mağduriyet hissini güçlendirmeye dönüştüren yenilikçi bir meta beceri ve terapötik araç olarak önermektedir. Bu meta-beceri, soylulaştırma baskılarıyla ilgili anlatıları toplamak ve araştırma katılımcılarını veri toplama ve analizine dahil etmek için büyük bir potansiyele sahiptir. Araştırmanın bulguları, terapötik bir yöntem olarak şema terapinin, Veddel Mahallesi'nde halihazırda başlamış olan soylulaştırma baskılarının tespit edilmesinin yanı sıra iyileştirilmesinde de önemli bir role sahip olduğunu göstermektedir. Öte yandan, şema terapiyi potansiyel terapötik planlama araçlarından biri olarak uygulayarak, kaydedilebilir dönüşüm ve iyileştirme etkileri olan şema terapinin mütevazı ama umut verici iyileştirici ve özgürleştirici etkisini öneriyorum. Süreç dönüşümü ve iyileşme, katılımcılar arasındaki katılım eylemlerini doğrudan geliştirmektedir. Planlama eğitimi için, şehir plancılarının psikolojik boyutları göz önünde bulundurma gerekliliğine yönelik daha fazla farkındalık ve meta-beceri yaratmak için şehir planlama müfredatında geleneksel olmayan psikoloji derslerinin gerekliliğinin altını çiziyorum. Uygulamaya yönelik olarak, plancıları, politikacıları ve proje geliştiricileri katılımcı planlama sürecine yönelik daha derin bir anlayışa davet ediyorum. Katılımcı planlamanın, katılımcıları zaten çoktan verilmiş olan önemli kararlar için ikna etmeye yönelik bir süreç olarak anlaşılmasının hatalı olduğunu vurguluyorum. Kararlarda bireysel ve kolektif travmaların derin ve büyük etkilerini göz önünde bulundurmak daha sürdürülebilir olacaktır. yapım süreci. Ayrıca, kabul kavramının ve anlayışının planlama söyleminde bir kez daha tartışılması bir gereklilik olarak hissedilmektedir. En önemlisi, bu araştırma plancı için yeni bir rol tanımlamaktadır. Böyle bir rolde plancı, öz-düşünümsel olma konusunda kendisini tam anlamıyla dolaptan çıkarmalıdır. Plancının düz hiyerarşi yaratmak için kendisini aynı seviyede konumlandırması gerekmektedir. Planlamacının hikaye anlatımı ve sözlü tarih gibi yeni meta-becerileri öğrenmesi/uygulaması gerekir. Bu araştırma, plancının kendisini konumlandırması gerekliliğine ışık tutarak konumunu açıkça ifade etmektedir. Katılımcı planlamanın net pozisyonlara ihtiyacı vardır çünkü tarafsız olmak hem planlamacıya hem de topluma yapıcı ilişkiler kurmada yardımcı olmaz.
Özet (Çeviri)
Based on the participation literature, there are socio-political and socio-psychological factors which enhance or hinder the conflicts in collective decision processes. In this regard, this doctoral project contributes to the academic debate on conflicts in participatory planning approaches which I construct on the philosophical discussion between Habermas consensus building oriented and Mouffe's conflict managementoriented theory. The reflections of this philosophical debate on the planning literature developed in two parallel levels as theoretical and practical level which embedded at the end as the conclusion. On the theoretical level, I propose the rationality, functionality and necessity of therapeutic planning in the conflictual contexts, on the other hand, on the practical level, I consider the new urban development project of Grasbrook. which is claimed to be an innovative participatory planning by its developers with a so-called competitive dialogue planning approach. In this sense, this study is an effort to shed light on an understanding of the role of a planner as a therapist in confronting individual and collective traumas which are functioning as obstacles in dialogue-making and communication in the participatory urban planning projects. However, this dissertation tries to draw attention on the underestimation of emotional communication approaches under the dominant flow of rational communication approaches in the context of urban planning. This study will map the conflicts of interests in Grasbrook planning process, to explore the story of these conflicts, their generator and traumas in the participatory planning process and the reflection of these conflicts on the final product of planning which brings with itself, the high probability of Gentrification and displacement. Theoretically and conceptually, the current research connects the participatory planning theories with therapeutic theories as the direct involvement of emotion and historical trauma is investigated in the framework of communicative planning (Forester, 1999). However, this research proposes the therapeutic approach as a solution for the deficiency of gentrification research methodologies. In gentrification discussions, the establishment of a methodological framework to guide research activities has been notably missing. Even though the subject has a more than fifty-year study legacy, the field as a whole exhibits a lack of methodological reflection and explanation of data gathering methodologies. According to Davidson (2006), the theoretical disagreements surrounding the synopsis of gentrification and the accompanying difficulty to reach a theoretical consensus elaborates how methodology has gotten so little attention in the field. To fulfill such a gap in gentrification research, this research explores the footprints of an intangible indirect displacement in the Veddel neighborhood in Hamburg. A a matter of fact, the definitions of gentrification have expanded and evolved throughout decades. In many regions, gentrification has taken various shapes, but the unifying thread is the refurbishment of historic inner and central city buildings for mostly middle-class usage Although early definitions (Clay, 1979) were able to describe gentrification as a basic, horizontal idea but these models remained passive to provide a technique to explain gentrification in the 1980s, 1990s, and 2000s. Reading the literature of gentrification elaborates two significant considerations. The first consideration would be the fact that the absence of direct displacement as consequence of quantitative datasets does not guarantee the absence of gentrification. More precisely, in many cases inhabitants remain in their homes because of their flexible sustenance techniques which is parallel to what I discussed in the previous chapter about the coping styles of individuals based on the principles of schema therapy. For instance, in the case of Veddel, the research participants revealed an overall decline in their standard of living; or the demand for socio-economic support from the government. The prominence of the discussion lies in clarifying the hidden appearance displacement because as it is not visible, it supports the neoliberal policies in urban development projects. Therefore based on ideas of (Davidson and Lees, 2010; Crookes ,2011) gentrification is not the time when a resident abandon his or her place. Instead, the research indicates that a resident experince gentrification as soon as several pressures make it impossible or uncomfortable to pursue the residence. The second consideration would be the recognition of indirect notion of gentrification. A situation which diverse dimensions of displacement pressures put the physical and mental health of the individuals in risk. According to the Cocola-Gant (2018) these displacement pressures generates a great sense of loss among the residents. Based on these two considerations, the current research interprets that the recognition of displacement pressures experienced by residents living in Veddel reveals the fact that the process of gentrification is already started as a consequence of policies related to the Grasbrook urban development projects. In doing so, throughout conducting the current research, investigating the displacement pressures among the life stories of research participants gained the first priority of importance. In the methodology chapter, I explain how the schema therapy as a clinical therapy method is used to investigate the displacement pressures in the context of conducting a therapeutic planning. I propose the therapeutic methodology as a critique and contributary action toward the deficiency of gentrification research methodologies. In this regard, I construct my approach toward my conversations with the characters based on the Young Schema Therapy. There are a couple of reasons for why I construct my discussion on individual level. First of all, the new unaccustomed obligatory social norms for meetings as the consequence of Corona Pandemic. Secondly, I intentionally based my conversations on individual level as I choose Schema Therapy method which needs a higher rate of concentration as it is an approach to talk about emotions and also private matters. Thirdly, honestly I did not have the platform as a facilitator of planning process in Grasbrook project to use collective oriented methods like deep democracy which Erfan (2013) preferred to use in a fruitful way. Finally, which is the most important reason for me, my thesis is a deliberative reflective practice in terms of emphasizing on each individual's different characters and paths in life. In the current research, using schema therapy is considered as a critical and contributary action toward the deficiency of gentrification research methodologies. In this regard, the in-depth interviews are implemented by following the principles issued by Jeffrey Young (2003) on schema therapy Young (1990) reveals that Schema Therapy is an inclusive technique and conceptual foundation utilized to assist individuals with diverse psychological hardships. This model extracts each individual's schemas to create a healing and transformation process. In doing so, the schema therapy model defines three main components as schemas, coping styles and modes to reach its final goal of strengthening the healthy adult mode in each individual. The current research emphasized on this methodology based on two objections. First, it was aimed to identify the displacement pressures through extracting each participant's schemas and their coping styles, which they use in confronting the changes in their houses and neighborhood. Secondly, it was aimed to create a procedural healing and therapeutic effect through strengthening the healthy adult mode in each participant, which is the main therapeutic goal of schema therapy. In this regard, an exploratory action research is conducted by having in-depth interviews with sixteen participants living in Veddel. Meanwhile, t