Savunma mekanizmaları envanteri ergen formu Türk kültürüne uyarlama çalışması
  1. Tez No: 52352
  2. Yazar: ÖZGE KARDEŞ (ALKANAT)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OYA SORİAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, Ihilevich ve Gleser'in (1983) geliştirdikleri Savunma Mekanizmaları Envanterinin (SME) ergen formunun Türk toplumu için uyarlamaktır. SME, hipotetik çatışma durumlarını içeren on küçük öyküden oluşan ve bu çatışmalar karsısında bireyin davranış, düşünce, fantazi ve duygu dünyasında ortaya çıkan tepkileri araştırarak kullandığı savunmaları değerlendiren objektif bir ölçme aracıdır. Envanterde savunmalar bes grup altında toplanmıştır: Nesneye yöneltme (NES), Yansıtma (YAN), îlkelestirme (ÎLK), Kendine Çevirme (KEN) ve Tersine Çevirme (TER). Araştırmamızda SME ergen formu, toplumdan seçilen 140 kız 142 erkek, toplam 282 kisye uygulandı. Daha sonra örneklem grubu üzerinde cinsiyet, yas» sosyoekonomik düzey, anne ve babanın eğitim ve yası gibi sosyodemografik değişkenlerle savunma ortalamaları arasındaki ilişki incelendi. Tek yönlü varyans analizi kızlar ve erkeklerin savunma tercihlerinde anlamlı farklılık olmadığını; ÎLK, TER, YAN, KEN, NES savunmalarını aynı tercih sıralaması içinde kullandıklarını gösterdi.
Özet (Çeviri)
XI SUMMARY The primary aim of this study is to adapt the DMI adolescent form developed by Ihilevich and Gleser (1983), to Turkish culture. DMI is an objective measuring instrument consisting of 10 vignettes containing hypothetical conflict situations and an evaluation system based on forced choice type defense responses on behavioral, fantasy, thought and affect levels. The types of defense mechanisms have been grouped under five categories: Turning Against Object (TAÖ), Projection (PRO), Principilizalion (PRN), Turning Against Self (TAS), and Reversal (REV). In our study, DMI adolescent form was given to 282 subjects (140 female, 142 male) selected among high school students. The variance in defense mechanisms according to some demographic variables (sex; age; socio-economic status; education, occupation and age of the parents) was analyzed. In the one-way analysis of variance results of the total group, it was found that there wasn't a significant difference between the sexes; both following the same preference (PRN, REV. PRO, TAO, TAS).