Android tabanlı mobil sağlık izleme uygulaması
Android based mobile health monitoring application
- Tez No: 523535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇALHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Her yıl hasta sayısındaki artış miktarı, cihaz ebatlarının çok büyük olması, hasta doktor arasındaki iletişimin eksik olması ve hastanelerde yatak sayısının yetersiz olması gibi birçok neden sonucunda hastalara zamanında teşhis konulamamaktadır. Bu nedenlerden dolayı ülkemizde ve dünyada bu problemleri ortadan kaldırmaya yönelik birçok çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmaların başında hasta sağlık izleme sistemlerinin geliştirilmesi gelmektedir. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak, hasta sağlık izleme sistemleri kolay taşınabilir şekilde tasarlanmaya başlanmıştır. Değişik yazılım ve donanım yöntemlerini kullanarak tasarlanan sağlık izleme sistemlerinde amaç, hastanın algılayıcılar sayesinde kendi kendine sağlık durumunu gözlemleyebilmesi ve hastanın durumunu doktorun uzaktan takip edebilmesi gelmektedir. Bu çalışmada, kablosuz vücut alan ağları ile insanın vital bulgularından olan nabız, kandaki oksijen miktarı ve EKG değerleri kablosuz olarak android mobil taşınabilir cihaz üzerinde gözlemlenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Illness cannot be diagnosed on time for some reasons such as the increase in the number of patients, lack of communication between patients and doctors, inadequate number of beds in hospitals, and expensive-large size devices. For these reasons, many studies have been carried out in our country and in the world to eliminate these problems. The development of patient health monitoring systems is crucial among these studies. The patient health monitoring systems have begun to be designed to be portable correspondingly to the development of technology. The purpose of health monitoring systems designed by using different software and hardware methods is that the patient can observe his / her health status thanks to the sensors and can monitor the situation of the patient from a distance. In this study, heart rate, amount of oxygen and ECG values from wireless body area networks and human vital findings can be observed wirelessly on Android mobile portable device.