Genç bireylerde kalp sağlığı takibi için mobil uygulama
Mobile application for heart health monitoring in young individuals
- Tez No: 562857
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET DOĞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA AYSUN ALTIKARDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sağlıklı Kalpler uygulaması kullanıcıların mobil telefonlarına yükleyebilecekleri ve sağlık verilerini takip edebilecekleri bir mHealth uygulamasıdır. Bu uygulama ile üniversite çağında olan kullanıcıların daha önceden ölçülmüş kolesterol, tansiyon, kan şekeri gibi sağlık verilerini takip edebilmesi sağlayan, daha fazla hareket etmelerine ve daha sağlıklı beslenmelerine teşvik eden bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Böylelikle uygulamayı kullanan genç bireylerin kalp sağlığı veya yüksek tansiyon gibi hastalıklara yakalanma riskini en aza indirmek, yüksek risk grubuna dahil olanları ise bir an önce tıbbi yardım almaya yönlendirerek tedavi işlemlerini başlatmalarına olanak sağlanması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada Android ve iOS platformlarında kullanılmak üzere bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Uygulamanın adım sayar, egzersiz ekleme ve listeleme, sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirme ve güncel sağlık durumunu izleme gibi özelikleri mevcuttur. Uygulama dağıtık bir mimari ile geliştirilmiştir, öğrenciler tarafından kullanılacak olan mobil uygulama, web servisi sağlamak üzere API, sistemin verilerine tutacak olan veri tabanı ve gönderilecek olan bildirimlerin trafiğini sağlayan bildirim mekanizması ayrı ayrı çalışan birer bileşen olarak bu mimaride yer almaktadır. Tez kapsamında IONIC altyapısının hazırlanması, bu altyapı için seçilen cihazlar, işletim sistemleri ve bu seçimlerin nedenleri açıklanmıştır. Uygulama içerisinde kullanılan One Signal bildirim sistemin kullanımı ve kurulumu, uygulamanın AppStore ve PlayStore mağazalarına yükleme işlemleri açıklanmıştır. Geliştirilen mobil uygulamanın test aşamasında kullanıcı deneyimlerinin değerlendirilmesi için yirmi kişilik bir öğrenci grubu ile Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği (SUS) uygulanmıştır. Bu ölçekten çıkan sonuçlar da tez kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Sağlıklı Kalpler”app is a mHealth app that users can install to their mobile phones and track their health data. This mobile application was developed to encourages the users of university age to follow health data such as cholesterol, blood pressure, blood sugar, move more and eat healthier. Thus, it is aimed to minimize the risk of heart disease or high blood pressure, and to direct the students in the high-risk group to seek medical assistance as soon as possible. In this study, a mobile application has been developed for use on Android and iOS platforms. The app includes features such as step counts, exercise addition and listing, a healthy feed and monitoring current health status. It is developed with distributed architecture, the application, API which will provide web service for the app, database that will store student's data and push notification system works independent from each other and all of them are part of this architecture. Within the scope of the thesis are explained, preparation of IONIC infrastructure, devices selected for this infrastructure, operating systems and the reasons for these selections. Also, there are explained installation and usage of the One Signal notification system used in the application and finally the installation of an application to the AppStore and PlayStore stores are explained. System Usability Scale (SUS) was applied with a group of twenty students to evaluate user experiences during the testing phase of the developed mobile application. The results of this scale were also evaluated within the scope of the thesis.