Geçmişten günümüze zanaat ve zanaat mekânlarının değişimi: Trabzon kenti örneği
Changing of craft and craft spaces from the past to the present: A model Trabzon
  1. Tez No: 523540
  2. Yazar: NURÇİN SEYMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA AYDIN TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Küreselleşme süreciyle birlikte dünyada mekânsal, kültürel, sosyal ve ekonomik birçok yönden etkileşimler meydana gelirken, yerel koşulların ön plana çıktığı bir rekabet ortamı doğmuştur. Bu rekabet ortamında kentler kimliklerini ön plana çıkarak önem kazanmakta, kimlikleriyle ve kültürleriyle anılmaktadır. Kentin kültürel simgelerinden biri olan ve kentin belleği olarak nitelendirilebilecek zanaat ve zanaat mekânları; kent kültürü ve kimlik oluşumu bağlamında önemlidir. Ancak günümüzde değişen yaşam koşulları ve yeni tüketim alışkanlıklarının artmasıyla zanaat ve zanaat mekânları her geçen gün önemini yitirmekte ve sayısal olarak da azalmaktadır. Geçmişten beri zanaat odaklı önemli bir ticaret merkezi olan Trabzon kentinde de geçmişten günümüze zanaat ve zanaat mekânları eski önemini kaybetmiştir. Ancak kentte hala kentin önemli kimlik ve kültür öğesi olarak varlığını devam ettirebilen, zanaat ve zanaat mekânlarının bulunması önemlidir. Tez çalışmasında, kent kimliğinin önemli bileşenlerinden olan zanaat ve zanaat mekânlarının önemini irdelemek, Trabzon kentinde tarihsel süreçteki değişim ve dönüşümü ortaya koymak, zanaatın ve zanaat mekânlarının korunması ve sürdürülmesine yönelik öneriler geliştirmek amaçlanmıştır. Çalışmada yöntem olarak; literatür araştırması, yerinde tespit, gözlem ve fotoğraflama ve zanaatkarlarla görüşme tekniği kullanılmıştır. Elde edilen haritalar ve sayısal veriler karşılaştırılarak geçmişten günümüze zanaat ve zanaat mekânlarının değişimi ortaya konulmuştur. Zanaat ve zanaat mekânlarının canlandırılmasına ve sürdürülebilmesine öneriler geliştirilmiştir. Bunun yanı sıra; çalışma sonucunda; kentteki zanaat mekânlarına ilişkin bilgilerin yer aldığı dijital ortamda interaktif bir web sitesi (trabzondazanaat.com) oluşturularak güncel bir envanter sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Along with the globalization process, many spatial, cultural, social and economic interactions are taking place in the world, a competitive environment emerged in which local conditions prevailed. In this competitive environment, cities gain their importance with their identities in the forefront and are known by their identities and cultures. Craft and craft spaces, one of the cultural symbols of the city, which can be called the memory of the city, it is important in the context of urban culture and identity formation. However, with today's changing living conditions and new consumption habits, craft and craft spaces are becoming less important day by day and is also numerically reduced. In the city of Trabzon, which is an important trade center with a focus on craft since the past, the days of daily craft and craft spaces have lost their former significance. However, it is still important to find places of craft and craft that still exist in the city as an important identity and cultural element. It is aimed to examine the importance of craft and craft spaces which are important components of city identity, to show the change and transformation in the historical process in Trabzon, to develop suggestions for the preservation and maintenance of craft and craft spaces in master thesis. As a method of study; literature survey, onsite detection, observation and photography, and interviews with craftsmen. By comparing the obtained maps and the numerical data, it is possible to show the change of the places of daily craft and craft in the past. Proposals have been developed to revitalize and maintain craft and craft spaces. And also; As a result of the study, an interactive website (trabzondazanaat.com) was created in a digital environment where information about craft places in the city was included and updated inventory was presented.