Eskişehir ili ve ilçelerinde doğal radyoaktivite düzeylerinin belirlenmesi
Determination of natural radioactivitiy levels in Eskişehir and in its districts
  1. Tez No: 523546
  2. Yazar: ALİ OLKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ALĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Canlılar yaşamı boyunca doğal ve yapay radyoaktif kaynaklarca çevreye yayılan radyasyonla iç içe yaşamak zorunda kalmışlardır. Dünyanın oluşumuyla birlikte tabiatta yerini alan uzun yarı ömürlü radyoaktif elementlerin, günümüze kadar süren ve milyarlarca yıl devam edecek olan bozunma sürecinde açığa çıkan radyasyon, doğal çevresel radyoaktivitenin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu çalışmada Eskişehir il sınırları içerisinde toplamda 80 örnek üzerinden 238U, 232Th ve 40K aktivite konsantrasyonları NaI(Tl) detektörü yardımıyla gama spektrometre yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Aktivite konsantrasyon değerleri kullanılarak eşdeğer radyum aktivite konsantrasyonu, soğurulmuş doz değeri, yıllık etkin doz değeri ve dış tehlike indeksi hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar neticesinde aktivite konsantrasyon değerlerinin dağılım haritaları ve grafikleri çizilmiştir. Tüm sonuçların, Türkiye ve Dünya genelinde yapılan diğer çalışmalarla, aynı zamanda UNSCEAR'ın belirlediği değerlerle karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
All living creatures have to live with radiation which is emitted by natural and artificial radioactive sources. Radioactive elements with long half-lives have taken their places with the formation of the earth. The decay process of these elements has continued till today and will continue for billions of years. The radiation which is emitted during this decay process has formed an important percentage of natural environmental radioactivity. In this study, 238U, 232Th, and 40K activity concentrations from 80 samples taken in Eskişehir were determined by using gamma spectrometry method via a NaI(Tl) detector. Equivalent Radium activity concentration, absorbed dose value, annual effective dose value, and external hazard index were calculated by using activity concentration values. Distribution maps and activity concentrations graphs were obtained based on these results. The results were compared to other studies conducted in Turkey and around the World and also to the values determined by UNSCEAR.