36CrB4 ve 42CrMo4 çeliklerde ısıl işlemin mekanik özelliklere etkisinin araştırılması
Investigations of theeffect heattreatment on materialproperties of 36CrB4 ve 42CrMo4 steels
  1. Tez No: 523547
  2. Yazar: ÖNDER DOKUZLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
36CrB4 ve DIN 42CrMo4 (AISI 4140) çelikleri düşük alaşımlı çelikler olup otomobil krank mili, aks mili ve kovanı, yivli mil ve benzeri aksamlarda kullanılmaktadır. Düşük alaşımlı çelikler genellikle soğuk dövme işlemi için tercih edilmektedirler. Mukavemet değerleri yanında tokluğunda yüksek olması istenir. Özellikle DIN 42CrMo4 otomotiv endüstrisinde yaygın kullanım alanına sahiptir. Bu çalışmada bu iki malzeme farklı sıcaklıklarda menevişleme (temperleme) işlemine tabi tutularak, optimum ısıl işlem sıcaklığı belirlendi. Menevişlenmiş malzemelerden hazırlanan numuneler çekilerek mekanik özellikleri bulundu. Ayrıca her bir numunenin sertlik değerleri HV değeri cinsinden ölçülerek iki malzeme detaylı olarak karşılaştırıldı.Sonuç olarak menevişleme sıcaklığının değiştirilmesi ile 36CrB4 malzemesinin 42CrMo4 malzemesinin mekanik özelliklerine sahip olabileceği tespit edildi. 42CrMo4 malzemesinin yerine 36CrB4 malzemesinin kullanılması halinde maliyet açısından tasarruf sağlanacağı ve malzeme kullanımındaki farklılıkların ortadan kalkacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The 36CrB4 and DIN 42CrMo4 (AISI 4140) steels are low alloy steels and are used in automobile crank shafts, axle shafts and sleeves, grooved shafts and similar components. Low alloy steels are generally preferred for cold forging. It is wanted that strength values with high toughness. Inparticular, DIN 42CrMo4 has a wides pread usage in the automotive industry. In this study, the set wo material swere subjected to tempering at different temperatures to determine the optimum tempering temperature. The tensile tests were applied to tempered samples in order to determine mechanical properties. Also, the hardness values of each sample were measured in terms of HV value sand the twomaterials were compared in detail. As a result, it was determined that the 36CrB4 material could have the mechanical properties of 42CrMo4 material by changing the tempering temperature. Its confirm that usage of 36CrB4 instead of 42CRMo4 material will be possible to provide savings in costs, and the differences in the usage of the materials will be eliminated.