Endüstriyel futbolun televizyonda yeniden üretimi: Beyaz futbol örneği
The reproduction of industrial football on television: Example of Beyaz futbol
- Tez No: 523568
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kitleleri peşinden sürükleyen futbol, sadece eğlence ve bir spor branşı olmanın çok ötesinde küreselleşmenin ve kapitalizmin etkisiyle dev bir endüstriye dönüşmüştür. Bu“büyülü oyun”özellikle televizyon ile kurduğu ekonomik ilişki sonrası ciddi kazanımlar elde etse de futbolun temel değerleri giderek yozlaşmakta ve özünden uzaklaşmaktadır.“Endüstriyel Futbolun Televizyonda Yeniden Üretimi: Beyaz Futbol Örneği”isimli bu tez çalışması, futbolun televizyon ekranlarında temel özelliklerinden uzaklaşarak uğradığı değişimi ve yeni bir“Show business”aracı olarak ekranlara nasıl yansıdığını tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır. Beyaz TV adlı televizyon kanalında yayınlanan Beyaz Futbol programı, yıllardır ekranlarda boy gösteren, sunucu ve yorumcuların oluşturduğu bir kadro ile izleyiciyle buluşmaktadır. Bu çalışmada 2012 yılından bu yana yayın hayatına devam eden ve her pazar günü yayınlanan Beyaz Futbol programının, 18 Mart 2018 ile 8 Nisan 2018 tarihleri arasında birbirini takip eden 4 bölümü ele alınmış, tespit edilen veriler program kayıtları dikkate alınarak söylem analizi yöntemi ile incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda, Beyaz Futbol programı özelinde, ekranlarda yeniden üretilen bir ürün olarak futbolun kendi öz değerlerinden giderek uzaklaşarak, televizyon ekranlarında temel anlamını nasıl yitirdiği, yayın süresince saha dışı olaylar ve sansasyonel içeriklerle izleyiciye nasıl aktarıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Football, trailing the masses, has become a gigantic industry with the influence of globalization and capitalism, far beyond being just an entertainment and a sports branch. Although this“magical game”has achieved considerable gains due to the economic relationship it has established with television, the basic values of football are gradually becoming degenerate and distant from its essence. This thesis, titled“The Reproduction of Industrial Football on Television: Example of Beyaz Futbol ”, was prepared to determine how football has altered on television screens and become a new“show business”tool.“Beyaz Futbol”, broadcasted on the TV channel Beyaz TV, which is on screen every Sunday since 2012 meets the audience with a staff of a presenter and a number of commentators. In this study, 4 successive episodes of the program“Beyaz Futbol”broadcasted between March 18 2018 and April 8 2018 were studied, and the determined data were analyzed by discourse analysis considering the program records. As a result of the research based on the program“Beyaz Futbol”, it was determined how football has gradually shifted from its own values as a product reproduced on the screens, how its basic meaning is lost on the television screens, and how it is presented to the audience through off the pitch events and sensational contents during the broadcast.