LGBTİ'lerin mekânsal eğilimi ve homofobinin mekânlara yansıması; Antalya örneği
Spatial trends of LGBTI individuals and homofobic trends of people in a location: Antalya example
  1. Tez No: 523567
  2. Yazar: SEBAT RAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Sosyoloji, Geography, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Türkiye'de cinsiyet kavramı, kadın ve erkek üzerine temellendirilmiştir. Bu çerçevede yapılan tüm hizmetler kadın ve erkeğe yönelik olup, 'ötekiler' diye tabir edilen diğer cinsiyet eğilimleri yok sayılmaktadır. Bu dışlama sadece kamusal anlamda değil, toplumsal anlamda da söz konusudur. Esas olarak, LGBTİ'lere toplumda 'bir mekâna mahkûm edilen müebbet yemiş sivillerdir' dersek abartı olmaz. Hâl böyleyken Türkiye'nin önemli şehirlerinden olan Antalya'da da bu durum değişmemektedir. Çalışmanın amaçları, Antalya şehrinde toplumsal anlamda ötekileştirilen, düzenli çalışamayan, rahat gezemeyen kısacası hayatını özgür yaşayamayan LGBTİ'lerin mekâna nasıl etki ettiklerini ve mekânın bu bireyler üzerindeki etkisini açıklamaya çalışmak ve aynı zamanda Antalya ilinde homofobinin mekândaki yansımalarını ölçerek LGBTİ'lerin mekânlardaki yerini bulmaya çalışmaktır. Çalışma kapsamında kullanılan yöntem ise, LGBTİ'lerin Antalya'da buluşma yerleri olarak kullandıkları mekânlar incelenmiştir. Bu mekânların konumu, çevresindeki kullanımlarla ilişkileri, fiziksel özellikleri ve kullanıcı profilleri yerinde gözlem, inceleme ve mekân çalışanlarıyla görüşmeye dayalı olarak saptanmıştır. LGBTİ'lerin mekansal yönelimlerini belirlemek için Güney vd., (2014) tarafından geliştirilen anketten yararlanılmıştır. Antalya il merkezinde 50 LGBTİ'li ile anket yapılmıştır. Araştırma grubunun homofobik yönelimlerini belirlemek için ise Doğan vd., (2016:84-90) tarafından geliştirilen“Eşcinsellik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, LGBTİ'lerin Muratpaşa ve Konyaaltı merkez ilçelerinde yer alan Kışla, Güllük, Yüzüncüyıl, Lara, Konyaaltı, Kültür gibi semtlerde yoğun olarak yaşadıkları ortaya çıkmıştır. Yaşamak istedikleri semtler ise çoğunlukla Lara, Uncalı ve Konyaaltı olmuştur. Bu bölgeleri tercih etmelerinin sebebi ise LGBTİ'lere daha ılımlı bir bakış açısının olmasıdır. Sonuç olarak yapılan araştırma sonrasında LGBTİ'lerin belirli semtlere sıkışıp kaldıkları, belirli yerlerden alışveriş yaptıkları, gezdikleri yani sınırlı bir mekânda yaşamlarını sürdürdükleri ortaya çıkmıştır. Kepez, Muratpaşa ve Konyaaltı bölgelerinde homofobik tutum fazla iken, Lara'da çok daha az çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The gender concept in Turkey, is based on women and men. All services in this framework are directed at women and men, and other gender tendencies called 'others' are ignored. This exclusion is not only public but also social. Essentially, it would not be an exaggeration to say that LGBTIs are“civilians who have been sentenced to a place in society”. Disturbingly in Antalya, Turkey's major cities also change this situation. The aim of the study is to try to explain the effects of LGBTIs which are socialized in Antalya city, can not work regularly, can not live their lives freely, and try to explain the effect of the space on these individuals and measure the reflections of homophobia in the city at the same time and try to find the place of LGBTİs. In the scope of the study, the methods used by LGBTIs as meeting places in Antalya were examined. The location of these sites, their use in relation to their surroundings, their physical characteristics and user profiles were determined based on on-site observations, interviews and interviews with space staff. A survey developed by Güney vd. (2014) was used to determine the spatial orientations of LGBTIs. A survey was conducted with 50 LGBTİs in Antalya city center.“Homosexual Attitude Scale”developed by Doğan et al. (2016: 84-90) was used to determine the homophobic orientations of the research group. Findings revealed that LGBTİs lived intensely in districts such as Kışla, Güllük, Yüzüncüyıl, Lara, Konyaaltı, Kültür which are located in the central districts of Muratpaşa and Konyaaltı. The districts they wanted to live on were mostly Lara, Uncalı and Konyaaltı. The reason for choosing these regions is that they have a more moderate viewpoint than the LGBTIs. As a result, after the research, it became clear that LGBTIs were trapped in certain symbols, shopped in certain places, and continued their lives in a limited space. While Kepez, Muratpaşa and Konyaaltı regions had a high homophobic attitude, it was much less in Lara.