Sosyal medya kullanımının marka algısına etkisi: İlaç sektöründe bir uygulama
The effect of usiing social media on brand perception: An application in the pharmaceutical sector
- Tez No: 523577
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Geçmişten günümüze kadar gelinen süreçte, insanların ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çeşitli ürün ve hizmetler çıkmış, bu ürün ve hizmetlerin tüketicilere tanıtılması, ihtiyacına karşılık geldiği farklı yollardan anlatılmaya ve iletilmeye çalışılmıştır. Ürün ve hizmetlerin artmasıyla birlikte rekabet meydana gelmiş ve üretici firmalar ürün ve hizmetlerini markalama yoluna gitmiştir. Markaların pazardaki kıyasıya rekabeti ise çeşitli pazarlama tekniklerini ortaya çıkarmıştır. Pazarda bulunan markaların geleneksel pazarlama (televizyon, radyo, dergi gibi) yöntemlerine göre tüketicilere tanıtılmasında söz sahibi genel olarak markalar olmuş ve tek yönlü bir iletişim kanalında süreç devam etmiştir. Fakat günümüzde Web 2.0 olarak bilinen, geleneksel medya araçlarından farklı olarak, iletişimin çift yönlü olduğu, tüketicinin öneminin arttığı, tüketici ve markaların iç içe ve hızlı bir iletişim içinde bulunduğu sosyal medya mecraları ve araçları, pazarlama dünyasının yöntem ve işleyişini adeta bozmuş, yeniden yapılanmıştır. Araştırmada, markaların ortaya çıkış sürecini, markalama stratejilerini ve marka algısı yaratma konusunda sosyal medya araçlarının markalar açısından ne gibi etkilerinin olduğu, bu konuda tüketicinin bu süreci nasıl etkilediği incelenmiş, konuyla ilgili lokal olarak kısıtlı ve denetli reklam yapabilme hakkı olan ilaç firmalarını bu alanda temsil eden uzmanlarla mülakatlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Various products and services have emerged in line with the needs of people in the process that has come from the past to the present day and it has been tried to be explained and communicated through different ways that these products and services have been introduced to consumers and their needs have been satishfied. With the increase of products and services, the competition has come to fruition and the producers have gone to the way of branding their products and services. The fierce competitiveness of the brands on the market reveals various marketing techniques. Traditionally, brands have been involved in promoting brands on the market according to traditional marketing methods (such as television, radio, magazines), and the process has continued in a one-way communication channel. But unlike traditional media tools, which are now known as Web 2.0, social media circles and tools, where communication is duplex, consumers are increasing in importance, consumers and brands are communicating with each other in a fast manner, and the methods and operations of the marketing world have almost disrupted and restructured. In this study, it was examined how the effects of branding, branding strategies and branding of social media tools on branding are influenced by the process of consumer, and drug companies which have the right to make locally limited and credible advertisements related to the subject, interviews with experts were held.