Antrenmanda oluşan kasık ağrılarında mantar enfeksiyonlarının rolü
The role of the fungal infection in the inguinal pain caused Y exercise
  1. Tez No: 523576
  2. Yazar: ALİ İRŞAT TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BEYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sporcularda kronik kalça ağrısı sıklıkla görülen bir yakınma olup bazı vakalarda klinik, laboratuvar ya da radyolojik bulgularla belirli bir nedene bağlanamamaktadır. Sporcularda ayakta sık görülen mantar enfeksiyonları olan Tinea pedis ve Tinea unguum (onikomikoz) enfeksiyonları kronikleşerek asendan lenfanjite neden olarak kalça ve kasık ağrısının nedeni olabilir. Bu çalışmanın amacı, antrenmanda oluşan kasık ağrılarında mantar enfeksiyonun rolünün olup olmadığının ve sporcularda kasık ağrısı ve mantar enfeksiyonlarının sıklığının araştırılmasıdır. Bu amaçla bu araştırmada gönüllü 183 sporcuda retrospektif yöntemle olgu kontrol çalışma yöntemi kullanılmıştır. İstatistiksel olarak kategorik verilerin analizinde Ki-Kare testi ve 5'ten küçük gözlem sayısı yüzde 20'nin üzerinde olması durumunda Fisher Excat testi kullanılmıştır. Sürekli değişkenler için tanımlayıcı değişkenler ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerlerle ifade edilmiştir. Bütün analizlerde anlamlılık seviyesi 0,05 olarak alınmıştır. Sporcuların yüzde 37,4'ünde kasık ağrısı şikâyeti bulunmuştur ve yüzde 24,0'üne kasık ağrısı nedeni ile ilgili bir tanı konulmuştur. Sporcuların yüzde 13'ünde kasık ağrısı herhangi bir nedene bağlanamamıştır. Araştırmamızda sporcuların yüzde 11,6'sında tinea pedis, yüzde 4,4'ünde, tinea ungium mantar enfeksiyonu saptanmıştır. Çalışmamızın sonuçlarına göre ayak mantarına sahip olma ile kasık ağrısı arasında istatistiksel anlamda bir anlamlılık bulunmamaktadır (p=0,322). Ancak bu istatistiksel yorumun, çalışmaya katılan bireylerin sayısının arttırılması ile yeniden değerlendirilmesi çalışmanın sonuçlarını değiştirebilecektir. Kasık ve kalça ağrılarında mantar enfeksiyonlarının rolünün araştırılması üzerine daha detaylı prospektif bir çalışmanın yapılmasının uygun olduğunu düşünüyoruz. Bu kontrollü prospektif çalışmada mantar tedavisi sonrası kasık ve kalça ağrısı şikayetlerinde azalma olup olmadığı parametresi dahil daha detaylı analizlerin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic hip pain is a frequent complaint in sports and in some cases there is no clinical, laboratory or radiological findings. Tinea pedis and Tinea infugu (onychomycosis) infections, which are common fungal infections in sports, may become chronic and may cause acsending lymphangitis. This can be the cause of hip and groin pain. The aim of the study is to investigate the role of fungal infections in the groin injuries that occur in the exercise. For this purpose, 183 athletes participated voluntarily and cross-sectional study method was used in the form of question and answer. Chi-square test was used for statistical analysis of categorical data and Fisher's Excat test was used when the number of small observations from 5 was over 20 per cent. Descriptive variables for continuous variables are expressed as mean, standard deviation, median, minimum and maximum values. In all analyzes, significance level was accepted as 0.05. 37.4 percent of the athletes complained of groin pain and 24,0 percent of them were diagnosed with the cause of groin pain. 13 percent of athletes have no reason to have groin pain. In our study, was detected in 11.6 percent of the athletes tinea pedis and in 4.4 percent tinea ungium. There was a statistically significant weak correlation (p = 0.008) between the condition of treating the fungal infection and the condition of the hip joint. However, this statistical comment could change the results of the re-evaluation study by increasing the number of individuals participating in the study. We think it is appropriate to conduct a more detailed prospective study of the role of fungal infections in inguinal and hip pain. In this controlled prospective study, it is suggested to perform more detailed analyzes including the parameter of whether or not the complaints of groin and hip pain are decreased after fungal treatment.