Batı Balkanların Avrupa Birliği sürecinde Müslüman toplulukların entegrasyonu: Bosna-Hersek örneği
Integration of Muslim communities in the process of the European Union of the western Balkans: Example of Bosnia-Herzegovina
  1. Tez No: 523612
  2. Yazar: CELAL SELİM BİNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER KARAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Soğuk Savaş'ın sona ermesi, Doğu-Batı kutuplaşması nedeniyle yarım asır devam eden Avrupa'daki bölünmüşlüğün bitişi için bir fırsat yaratmıştır. Gelişmeler karşısında hazırlıksız yakalanan Avrupa Birliği bu süreçte genişleme stratejilerinde değişiklikler yaparak Merkezi ve Doğu Avrupa'yı kapsayan bir genişleme programını temel hedefleri arasına almıştır. 2004 ve 2007 yılında Merkezi ve Doğu Avrupa'ya yönelik kapsamlı genişlemesini tamamlayan Birlik, bir süre uyum ve bütünleşme sorunlarıyla meşgul olmuştur. Avrupa Birliği, Yugoslavya'nın dağılmasından sonraki süreçte Batı Balkanlara yönelik politikasında bu ülkelerde barış, istikrar ve refahın sağlanması ve bölgesel risklerden uzak kalma temelinde bir politika benimsemişti. Birlik, Batı Balkanlara yönelik çalışmalarına 1995 Raymount Süreci ile başlarken 2003 Selanik Zirvesi ile bölge ülkelerinin çoğunluğunu potansiyel aday ülke olarak kabul etmiştir. Bu ülkeler, İstikrar ve Ortaklık Antlaşmanı 2000'lerin başında imzalarken, Bosna-Hersek karmaşık siyasi yapısı dolayısıyla bu antlaşmayı 2015'te imzalamıştır. Avrupa Birliği süreciyle ilgili olarak Bosna-Hersek, istikrarsız siyasi yapısı, bölge ülkelerine göre geri kalmış olması ve kimlik sorunları nedeniyle çeşitli sıkıntılar yaşamıştır. Bosna-Hersek'te yaşayan Müslüman nüfusun toplam nüfus içindeki dağılımı, yaşanan sıkıntıların kimlik boyutuyla yakından ilgilidir. Bosna-Hersek Müslüman toplumunun ve Avrupa Birliği kamuoyunun karşılıklı görüşleri Avrupa Birliği entegrasyon sürecinin gidişatını etkileyebilecek potansiyele sahiptir. Bu çalışmada entegrasyon sürecindeki Avrupalılaşma ve kimlik kavramları üzerine yoğunlaşılmaktadır. Bu bağlamda Avrupalılaşmanın Bosnalı Müslümanlar için ne ifade ettiği ve İslam kimliği ile uyumunun ortaya konulması gerekmektedir. Bosnalı Müslümanların kimliklerinin Avrupa Birliği üyeliğine ilişkin tercihlerini ne ölçüde etkilediğinin ortaya konulması önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The end of the Cold War has created an opportunity for the culmination of European division which continues half century because of the East-West polarization. The European Union, which has been caught unprepared in the face of developments, has changed enlargement strategy in this period and has set an enlargement program which covering Central and Eastern Europe as its main targets. The Union has completed the comprehensive enlargement directed to Central and Eastern Europe in 2004 and 2007, for a while has been busy with adaptation and integration problems. After the disintegration of Yugoslavia, European Union has adopted a policy directed to Western Balkans on the basis of ensuring peace, stability and prosperity and staying away from regional risks. The Union has started works with 1995 Raymount Process and the majority of the region countries were accepted as a potential candidates in 2003 Thessaloniki Summit. While these countries signed the Stabilization and Association Agreement in early 2000's, Bosnia and Herzegovina signed it in 2015 because of her complex political structure. Regarding the European Union process, Bosnia and Herzegovina has suffered from various problems because of her unstable political structure, her backwardness from region countries and identity problems. The distribution of the Muslim population living in Bosnia and Herzegovina within the total population is closely related to the identity dimension of living troubles. The mutual views of the Bosnian-Herzegovina Muslim community and the European Union public have the potential to influence the course of the European Union integration process. This work focuses on the concepts of Europeanization and identity in the integration process. In this context, what Europeanization means and how it is compatible with Islamic identity has to be put forward for Bosnian Muslims. It is important to show how the identity of Bosnian Muslims influences their preferences for European Union membership.