Çevresel etki değerlendirmesi sürecine halkın katılımı sorunu: Çanakkale ili termik santralleri örneği
Public participation problem at environmental impact assessment process: Case of Çanakkale termic reactors
- Tez No: 523611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın konusu çevresel etki değerlendirme (ÇED) sürecinde yönetişimin tespiti ve halk katılımının incelenmesidir. Araştırmada çevre sorunlarının çözümü için geliştirilen teoriler incelenmiştir. Sürdürülebilir kalkınma teorisinin kavramlarından birisi olan halkın katılımı irdelenmiştir. ÇED, sürdürülebilir kalkınmanın temel araçlarından birisidir. Araştırmanın amacı ÇED sürecinde yönetişim uygulanıp uygulanmadığının tespit edilmesidir. Ayrıca halkın katılımı da tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği uygulanmıştır. Elde edilen veriler nitel veri analizi yazılımı olan MAXQDA ile çözümlenmiştir. Sonuç olarak ÇED sürecinde yönetişimin eksik olduğu tespit edilmiştir. Ek olarak halk katılımının yetersiz olduğu da tespit edilen önemli bir bulgudur. Ayrıca, ÇED sürecine halkın katılımını sağlayacak bir model geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is determination of governance in the EIA process and examination of public participation. In research theories developed for the solution of environmental problems was examined. Participation of the people, one of the concepts of sustainable development theory was discussed. EIA is one of the basic practice of sustainable development. The aim of the research is to determine whether governance is implemented in the EIA process. In addition, public's participation has been tried to be determined. In this study, interview technique was applied from qualitative research methods. The obtained data were analyzed with the MAXQDA qualitative data analysis software. As a result, at the EIA process was found to lack governance. In addition, it is an important finding that public participation is inadequate. In addition to a model has developed that will enable public participation on EIA