Örgütsel öğrenmenin Ar-Ge takımlarının performansına etkisi
The effect of organizational learning on R&D teams' performance
  1. Tez No: 523613
  2. Yazar: KÜBRA VOLKANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı örgütsel öğrenmenin Ar-Ge takımlarının performansı üzerindeki etkisini belirlemektir. Ar-ge takımlarının performans ölçümünde yeni ürün geliştirme, mali performans, çalışan performansı, süreç performansı ve strateji performansı olmak üzere beş ayrı performans boyutu belirlenmiştir. Oluşturulan hipotezleri test etmek amacıyla İstanbul'daki bir otomotiv firmasının 127 çalışanından yukarıda belirtilen değişkenlere ilişkin anket yoluyla veri toplanmıştır. Toplanan verilerin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapıldıktan sonra, bağımsız değişken olan örgütsel öğrenmenin Ar-Ge takımlarının performans boyutları ile ilişkisi, ilişkinin yönü ve örgütsel öğrenmenin her bir performans boyutu üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Sonuç olarak örgütsel öğrenmenin Ar-Ge takımlarının tüm performans boyutlarıyla olumlu ilişkili olduğu, yeni ürün geliştirme ve çalışan performansı üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca bu bulguların ilgili yazınla uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is the impact of organizational learning on the performance of R&D teams. Five different performance dimensions have been identified in the performance measurement of R&D teams: new product development, financial performance, employee performance, process performance and strategy performance. In order to test the hypotheses, different datas were collected via survey from 127 employees of an automotive company in Istanbul. After the validity and reliability analyzes are performed with the collected values, the association of the independent variables with the performance of the learning R&D teams has its own content. After analyzing the validity and reliability of the collected data, the relationship between organizational learning as an independent variable and the performance dimensions of R&D teams, the direction of the relationship, and the effect of organizational learning on each performance dimension were investigated. As a result, it has been found that organizational learning is positively related to R&D teams in all performance dimensions, affecting new product development and employee performance. It was also found that these findings were consistent with the relevant literature.