Factors for firm level learning: A case from the defense industry in Turkey
Firma seviyesi öğrenme faktörleri: Türkiye savunma sanayi örneği
  1. Tez No: 603101
  2. Yazar: MEHMET FURKAN AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Science and Technology, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez, bir Türk savunma sanayii firması ile yapılan vaka çalışması örgütsel öğrenmeyi etkileyen ana faktörleri bulmayı amaçlamaktadır. Çalışma, savunma sanayi şirketlerinin örgütsel öğrenme için engelleyici ve destekleyici faktörlere sahip olduğu hipotezine dayanmaktadır. Bu amaçla; bilgi, bilgi yönetimi ve örgütsel öğrenme alanında literatür araştırması yapılmıştır. Örgütsel öğrenmenin önemli temel unsurları üzerine yapılan araştırmalardan sonra, örgütsel öğrenmeyi olumlu etkileyen kırk altı faktör ile kavramsallaştırma çalışması tanımlanmış ve literatürle ilişkilendirilmiştir. Örgütsel öğrenmenin temel faktörleri, kategorize edilmiş Ar-Ge mühendislerine uygulanan bir anket aracılığıyla değerlendirilmektedir. Öğrenme performansının nasıl geliştirilebileceğinin cevabını bulmak için, ilgili bölümlerde farklı deneyimler ve pozisyonlara sahip on personele yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler analiz edilmektedir. Anket ve mülakat çalışmalarının sonuçlarına göre, firmanın örgütsel öğrenmeyi destekleyen birçok faktöre sahip olduğu, ancak çözülmesi gereken engellerin de olduğu görülmektedir. Hem nicel hem de nitel sonuçları analiz ederek firma için stratejiler önerilmektedir. Bu çalışmadan sonra, hazırlanan anket farklı çalışmalarda destekleyici bir araç olarak kullanılabilir. Ar-Ge çalışanlarının lisans eğitimlerini ve hükümet için kapsamlı Ar-Ge politika araştırmalarını inceleyen çalışmalarda tez devam ettirilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to figure out the main factors affecting organizational learning by using the case of a Turkish defense industry company. This thesis is based on the hypothesis that defense industry companies have both barrier and driver factors for organizational learning. For this end, the literature is reviewed in the area of knowledge, knowledge management, and organizational learning. After the basic research on key elements of organizational learning, a conceptualization study is conducted with forty-six factors that positively affect organizational learning were identified and associated with the literature. The main factors of organizational learning are evaluated through a questionnaire applied to categorized R&D engineers. In order to find the answer to how learning performance can be improved, the semi-structured interview that conducted to ten staff with different experiences and positions in related departments is analyzed. According to the results of the questionnaire and interview studies, it is observed that the firm has many factors supporting organizational learning, but there are also barriers that needed to be resolved. By analyzing both quantitative and qualitative results, strategies are proposed for the firm. After this study, the prepared questionnaire can be used in different studies as a supporting tool. The thesis can be continued in studies that investigate bachelor educations of R&D workers, and comprehensive R&D policy research for the government.