Public-private partnership in Turkish healthcare provision: The city hospital model
Türkiye'de sağlık hizmetleri sunumunda kamu-özel ortaklığı: Şehir hastanesi modeli
- Tez No: 582684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Health Care Management, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Şehir hastanesi programı, kamu sektörünün kamu hizmetleri sunumundaki rolünde dönüşüme yol açan kamu-özel ortaklığı (KÖO) modelinin Türkiye sağlık sistemindeki en güncel uygulamasıdır. Bu tez, politika transfer süreci ve kamu ile özel aktörlerin politika transfer ağlarındaki etkileşimi sonucu ortaya çıkan şehir hastanesi modelini, KÖO'nun bir örnek vakası olarak incelemektedir. Bu bağlamda bu tez, politika ağlarını, aktörlerin bu ağlara dahil olmaktaki motivasyonlarını, Türkiye'deki sağlık hizmetleri sunumunda KÖO modelinin ortaya çıkışının arkasındaki siyasi dinamikleri ve çeşitli aktörlerin sağlık hizmetleri sunumunda KÖO modelinin uygulanmasına yönelik algı, katkı ve dirençlerini incelemektedir. Tezin temelinde katılımcı gözlem ile birlikte mevzuat ve politika belgelerinin kapsamlı incelemesi yer almaktadır. Bu analiz dört sonuç ortaya çıkarmıştır. İlk olarak, devletin gönüllü olarak katıldığı ve özel aktörlerin katkılarını desteklediği bir politika transferi örneği olan şehir hastanesi modeli, hükümetin epistemik topluluklarla ilişkilenmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. İkinci olarak, bu model tepeden inme ve demokratik olmayan bir şekilde uygulanmış ve projelerin mühim detayları kamuya açıklanmamıştır. Üçüncü olarak, kamu sektörünün uzmanlık eksikliği bilgi ve güç asimetrileri yaratmış, bunun sonucu olarak kamu sektörü edilgen bir role itilmiş ve özel aktörler güçlü bir konum edinmiştir. Son olarak, KÖO modelinin hızlı bir şekilde, yeterli plan yapılmadan uygulanması, sağlık hizmetlerinin halk desteği ve meşruiyet yaratma potansiyeli ile birlikte kısa vadeci bir ekonomik kalkınma stratejisi olarak ön plana çıkarılmasıyla uyumlu bir şekilde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The city hospital program has been the latest example of the public-private partnership (PPP) paradigm in the Turkish healthcare system, which has transformed the role the public sector plays in public service provision. This thesis examines the city hospital model as a case study of PPP that has emerged out of a process of policy transfer and an interplay of public and private actors within policy transfer networks. In this regard, this thesis explores the policy networks, motivations of actors to involve in these networks, political dynamics behind the introduction of PPP in healthcare provision in Turkey, and the perceptions, contributions and resistances of different actors about this introduction. This thesis relies on participant observation and a comprehensive review of legal and policy documents. The analysis has unveiled four key findings. First, the model emerged out of the government's relationing to epistemic communities and is an example of policy transfer in which the state was voluntarily involved and appreciated contributions of private actors. Second, the model was implemented in a top-down, undemocratic manner, with critical details of projects not disclosed to the public. Third, the lack of expertise of the public sector created information and power asymmetries, which resulted in pushing the public sector into a passive role and the empowerment of private actors. Fourth, rapid implementation of the PPP model in healthcare without ample planning is in line with the appreciation of health care as a short-termist economic growth strategy that is capable of yielding popular support and legitimacy.