Türkiye'ye göç eden Suriyelilerin sağlık hizmetlerine erişimi ve kullanımı: Kahramanmaraş ili örneği
Migrating to turkey, Syrian immigrants' access and usage of health: Kahramanmaras province sample
- Tez No: 643689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ BELLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMA SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Göç; insanlık tarihi boyunca farklı dönemlerde ve farklı coğrafyalarda pek çok kez meydana gelmiştir. Yüzyıllar boyu var olan kavram çeşitli formlarda karşımıza çıkmakla birlikte son dönemde kitlesel göçlerin gerçekleşme nedenlerine bakıldığında yaşanan savaşlara karşın, hayatta kalma çabasının baskın güç olduğu görülmektedir. Bu durumun en güncel örneği Ortadoğu ülkelerinde gerçekleşen“Arap Baharı'dır. 2010 yılında Tunus'ta başlayan iç isyanlar ve çatışmalar kısa sürede diğer pek çok Ortadoğu ülkesini de etkisi altına almıştır. Bu ülkelerin en başında Suriye gelmektedir.2011 yılında Suriye'de başlayan ve hala devam eden iç savaşta milyonlarca aile evini, işini kaybederken yaşam koşullarının gittikçe zorlaşması nedeniyle pek çok sivil hayatını kaybetmiştir. Hayatta kalma mücadelesi veren pek çok sivil ise daha iyi şartlarda yaşayabilmek için sınır dışına yönelmiştir. Yaşanan bu gelişmeler neticesinde Türkiye hem coğrafi yakınlık hem dini ve kültürel etkenler neticesinde Suriye'den yönelen göç dalgası ile ilgili ”Açık Kapı Politikası“ uygulamıştır. Başlangıçta ”misafir“ statüsü verilen göçmenlerin, geçici bir süre için gerçekleştirdiği düşünülen göç dalgasının ucu açık bir zamana yayılması Türkiye'de çok boyutlu bir dönüşümü zorunlu kılmıştır. Yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarını da sürece dâhil eden çeşitli politikalar ile desteklenen bu dönüşüm süreci toplumun hemen her alanını kapsamaktadır. Bu bağlamda ”Geçici Koruma“ altına alınan sığınmacılara sağlık, barınma, beslenme, işgücü ve daha pek çok konuda haklar ve imkânlar sunulmuştur. Bu tezin konusu Suriyeli sığınmacılara sunulan ”sağlık hakkı" çerçevesinde şekillenmektedir. Sunulan bu hizmetlere erişim ve hizmetlerin kullanımında işleyen süreci incelemek, yaşanan sorunları ortaya koymak, çok yönlü bir perspektif ile ev sahibi olan şehir bünyesinde hem hizmetlerin sunumunda görevli sağlık çalışanları ve yöneticilerin bilgi ve görüşlerini almak hem de sığınmacı bireylerin ve ailelerin hizmetlere erişim sürecinde karşılaştıkları sorunları ortaya koymak bu tezin öncelikli amacıdır. Bu bağlamda Kahramanmaraş ili kapsamında incelemeler yapılacak ilgili sağlık kuruluşları ile görüşmeler yapılacak ve sığınmacıların konu ile ilgili görüşleri alınarak sağlık hakkı kapsamında mevcut avantajlar ve çözüm önerileri ortaya konulacaktır. Çalışmanın teorik çerçevesi; yerli ve yabancı kaynaklardan faydalanarak oluşturulacak bu bağlamda birincil ve ikincil kaynak sayım, anket ve raporlardan faydalanılacaktır. Alan araştırmasında ise; örnek olay kapsamında betimleme ve nitel analiz yöntemi kullanılarak; durumların tam ve dikkatli biçimde incelenmesi, görüşmecilerin kendilerini rahat ifade etmesi sağlanarak konunun kapsamlı ve derinlemesine incelenmesine olanak sağlanacaktır. Kahramanmaraş ilinde yaşayan Suriyeli sığınmacılar ve sağlık hizmeti sunan kurum ve kuruluşların idari ve yönetim birimlerinde görevli bireyler ve sağlık çalışanları ile standartlaştırılmış açık uçlu görüşme yöntemi kullanılarak yapılacak olan görüşmelerde, mülakat yapılan tüm bireylere aynı temel soruların sorulması ile veriler toplanacak, bu bağlamda Kahramanmaraş Belediyesinin de görüşleri alınarak karşılaştırmalar yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Migration; has occurred many times in different periods and geographies throughout human history.the concept that has existed for centuries appears along with in various forms, when we look at the reasons for mass migration in recent times, it is seen that againist the wars, the struggle for survival is the dominant force.The most up-to-date example of this situation is the“Arab Spring”in the Middle East countries.The internal riots and conflicts that started in Tunisia in 2010 have affected many other Middle Eastern countries in a short time.Syria comes first among these countries. In the civil war that started in Syria that continuing since 2011, millions of families lost their homes and jobs, and many civilians lost their lives due to the increasingly difficult living conditions. Many civilians who struggling to survive that went out of the border to survive in better conditions.As a result of these developments, Government of Turkeywas implemented“Open Door Policy”towardsto the wave of immigration from Syria due to the geographical proximity and cultural and religious factors.Immigrants who were initially given a“guest”status,end of the considered wave migration performed temporarily open time of spreading a multi-dimensional transformation in Turkey it necessitated.This transformation process, which is supported by various policies including local governments and non-governmental organizations, covers almost every area of the society.In this context, asylum seekers under“Temporary Protection”have been given rights and opportunities in health, shelter, nutrition, labor and many other issues. The issue of this thesis is shaped within the framework of the“right to health”offered to Syrian refugees. To examine the process in accessing and that using these services, to reveal the problems experienced, to get the information and opinions of the healthcare professionals and managers whoworking in the delivery of the services in the host city with a multi-faceted perspective and to reveal the problems faced by the refugee individuals and families in the process of accessing the services is the primary purpose of this thesis.In this context, examinations will be conducted within the scope of Kahramanmaraş province, interviews will be held with the relevant health institutions, and the current advantages and solutions will be presented within the scope of the right to health by taking the opinions of the refugees on the subject.Theoretical framework of the study; In this context, which will be created by using domestic and foreign resources, primary and secondary resources will be used in counting, surveys and reports.In the field research;to be using the description and qualitative analysis method within the scope of the case study; a thorough and careful examination of the situations and the opportunity for the interviewees to express themselves comfortably.With individuals and healthcare professionals working in the administrative and administrative units of Syrian refugees and healthcare institutions and organizations wholiving in the province of KahramanmaraşIn the interviews to be held using the standardized open-ended interview method, the data will be collected by asking the same basic questions to all individuals interviewed and comparisons will be made by taking the opinions of Kahramanmaraş Municipality in this context.