İŞKUR işbaşı eğitim programlarının Çanakkale ilinde istihdama katkısı üzerine bir araştırma (2013-2018 dönemi)
A research on the employment contribution of İŞKUR on the job training programs in çanakkale (2013-2018 period)
  1. Tez No: 523643
  2. Yazar: HAYRETTİN KARACAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUKADDES ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Günümüzde tüm ülkelerin ortak problemlerinden biri olan işsizlik ile mücadele ve insan kaynağının değerlendirilmesi için işgücü piyasası politikaları bir araç olarak kullanılmaktadır. Geçtiğimiz yüzyılın başından itibaren global bir sorun olarak ortaya çıkan ve neden olduğu toplumsal, ekonomik, sosyal sorunların çözümü için ilk zamanlarda pasif işgücü politikalarına yönelinmiş olsa da yeterli çözüm sunmadığı için aktif işgücü piyasası politikaları ile işsizlerin beceri ve nitelikleri yükseltilerek iş bulma süreçleri hızlandırılmıştır. İşgücü piyasası şartlarında mevcut bilgiler yetersiz kalabilmekte, yeni bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır. Yeterli bilginiz olsa bile deneyim eksikliğinden dolayı işsiz kalınabilmektedir. İşte bu noktada aktif işgücü piyasası politikalarından işbaşı eğitim programları bu durumdaki kişiler için bir çözüm getirmektedir. Bu çalışmada amaçlanan işbaşı eğitim programlarının Çanakkale ilindeki uygulamaları incelenerek programların etkinliğinin, istihdama katkısının, programa katılanlardan işbaşı eğitim programı ve iş bulmada zorluk çekme nedenleri hakkında görüşleri alınarak elde edilen sonuçlardan, işbaşı eğitim programlarının işsizliğe çare olacak şekilde işgücü piyasası ihtiyaçlarına cevap verecek düzenlemelerin yapılmasına imkan vermesidir. Araştırmanın kaynak taraması ile 2013-2018 arası düzenlenen programlar ve programdan yararlananlar hakkında verdiği bilgilerden beş yıllık bir dönemde bu programların Çanakkale'de istihdama yaptığı katkı ortaya konulmuştur. Çalışmanın 2017 işbaşı eğitim programı katılımcısı 100 kişiye uygulanan program deneyimleri ve istihdam durumlarını ölçen anketten elde edilen veriler ise frekans dağılımı, güvenilirlik – faktör analizi, t-testi, çapraz tablo ve varyans, regresyon, korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Labor market politics is used as a tool to combat unemployment and to assess human resources, which is one of the common problems of all countries. Since the beginning of the last century, the first time for a solution to social, economic and social problems that emerged as a global problem and led to passive labor policies, it has not provided sufficient solutions, so the labor market policies and the skills and qualifications of the unemployed have been increased and the process of finding employment has been accelerated. Information available in the labor market conditions may be insufficient and new information is needed. Even if you have sufficient knowledge, you may be unemployed because of lack of experience. At this point, on the job training programs from active labor market policies provide a solution for those in this situation. The aim of this study is to examine the applications of Çanakkale on the job training programs in order to make arrangements to meet the needs of labor market as a remedy for unemployment from the results obtained by taking into account the effectiveness of the programs, the contribution of employment, the training program for participants from the program and the difficulties in finding employment. The source survey of the research and the information provided about the programs organized between 2013-2018 and beneficiaries of the program revealed the contribution that these programs have made in Çanakkale in a period of five years. The data obtained from the questionnaire that measures the program experiences and employment situations applied to the participants of the 2017 on the job training program of the study were evaluated by frequency distribution, reliability-factor analysis, t-test, cross table and analysis of variance, regression, correlation.