Endüstriyel demokrasi açısından öneri sistemlerinin rolü
In terms of industrial democracy the role of suggestion systems
  1. Tez No: 523656
  2. Yazar: ORHAN GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Demokrasi, demokrasinin işletme hayatındaki formu endüstriyel demokrasi, endüstriyel demokrasiye çalışanlar tarafından temas edilmesini sağlayan unsur öneri sistemleri. Bu çalışmada, insandan ayrılmaması gereken demokrasinin, insanın ana aktör olduğu işletme hayatında kendisine nasıl yer bulabileceği sorusunun cevabını araştırılmıştır. Ulusal düzeyde ekonomilerin can damarı üretim sektörü ve fabrikalardır. Üretmeyen bir ülke dışa bağımlı hale gelir. Ülkemizin kalkınma sürecinin katlanarak devam edebilmesi ve muasır medeniyetler yarışında üst sıralara çıkabilmesi için üretim sektörünün gücü önemlidir. Bu çalışmanın amacı, ülkemiz üretim sektörünün başat rolünü oynayan fabrikalarımızın verimliliklerini artırmaları için, öneri sistemlerinin işleyişini ve verimliliğe olan katkısını bilimsel bir çalışma ile ortaya koyarak bir örneklik sunmaktır. Bu kapsamda üretim sürecinin en değerli girdisi olan insan kaynağını olabildiğince verimli kullanmak için onları insan olarak görmenin faydaları ve pratikteki yolları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Democracy, the form of democracy in business life: industrial democracy, the proposal systems that allows employees to be contacted with industrial democracy. In this study, the question of how the democracy which should not be separated from the people can find itself in the business life where man is the main actor has been researched. At the national level, the production sectors and factories are the life blood of the economies. A non-producing country becomes foreign-dependent. The power of production sector is important in order to continue of the development process of our country in exponentially order and to be able to reach to the top ranks in the race for contemporary civilization. The aim of this study is top resent an example by presenting a scientific study on the functioning of suggestion systems and its contribution to productivity in order to increase the productivity of our factories which play a leading role of production sector in our country. In this context, the benefits and practical ways of seeing humans as human beings have been studied, in order to use the human resource –the most valuable input of the production process- as efficiently as possible.