Gürcistan'daki romanların (Çingenelerin) sosyolojik görünümü: Tarih, kültür, kimlik
Sosiological perspective of romani (Gypsy) in Georgia: History, culture, identity
  1. Tez No: 523667
  2. Yazar: LIA CHILADZE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KOLUKIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez tüm dünyadaki Romanlar (Çingeneler) ile ilgili genel bilginin yanı sıra Gürcistan'da yaşayan Romanlar (Çingeneler) hakkında bilgi vermektedir. Tez çalışmamın amacı Romanları (Çingeneleri) sadece farklı bir etnik grup olarak analiz etmek değil, aynı zamanda onları bir toplumun parçası olarak, Gürcülerle bağları çerçevesinde incelemektir. Gürcistan'da yaşamakta olan Romanlar (Çingeneler) kendilerini“Tsigane”olarak adlandırsa da, ben tezimde“Romani”(Roman) veya“Bosha”adlarını kullanmayı tercih ettim. Öncelikle dünyadaki Dom, Lom ve Rom nüfusuna dair kesin bir bilginin olmadığını belirtmek gerekmektedir. Romaların (Çingenelerin) Gürcistan'da en fazla 2.000 ila 3.000 kişilik nüfusu olduğu düşünülmekte iken, Lomlar'ın ise 2.000 ila 3.000 arasında olduğu tahmin edilmekte (Elena Marushiakova ve Veselin Popov, 2016: 12). Kafkaslardaki Romanlar (Çingeneler) üzerine yapılan çalışmalar sınırlı düzeydedir, Gürcistan'da da bu konuda yapılan akademik çalışmalar oldukça azdır. Bu çalışma Romanların (Çingenelerin) dominant bir toplumun bir parçası olarak daha derinlemesine anlaşılmaları için gerçekleştirilmiş iki alan araştırmasını içermektedir. Her iki alan araştırması da Gürcistan'da gerçekleştirilmiştir: derinlemesine mülakatlarından oluşan birinci arastirma 2017 yılının Eylül ayında Vaziani isimli yerleşkede 13 Roman (Çingene) ile gerçekleştirilmiştir (6 kadın ve 7 erkek). Anket araştırması ise Tiflis'te 200 Gürcü ile gerçekleştirilmiştir. Her iki yöntem birlikte ele alınıp analiz edildiğinde sadece mevcut problemlerin tespiti açısından değil, aynı zamanda Gürcistan toplumunun problemlerini etkin bir şekilde çözme açısından yararlı olacaktır. Derinlemesine mülakatların amacı Roman (Çingene) bireylerinin sosyo-ekonomik durumu, kültürleri, adetleri ve toplumdaki yaşamları ile ilgili kendi betimlemelerini anlamaktır ve analiz etmektir. Anket çalışmasının ana hedefi ise egemen toplum olarak Gürcülerin Romanlar (Çingeneler) ile ilgili bakış açılarını ortaya koymak ve değerlendirmektir. Elde edilen verilere bakıldığında toplumdaki ana problemin Romanlar (Çingeneler) ve Gürcüler arasındaki iletişimin az olmasından kaynaklandığı görülmektedir. Araştırmalardan elde edilen bulgular Gürcistan'da bir arada yaşayan 2 farklı yapıda topluluğun olduğunu, kültürel dinamik ve sosyal birliktelikler kadar, ayrı yaşam tarzlarının var olduğudur. Roman (Çingene) toplumu ülkedeki çoğunluğu oluşturan Gürcü toplumdan uzak durmakta, Gürcüler ise onları toplumlarının bir parçası olarak görmemektedir. Bundan dolayı her iki yönetimin da amacı sadece söz konusu etnik azınlığın sosyo-ekonomik durumu veya dominant toplumdaki önyargılı algıları üzerinde çalışmak değil, aynı zamanda bu bölünmüş toplumda var olan kültürel farklılıkların olduğu ve birbirleriyle sınırlı bir sosyal ilişki kurdukları nedenlerini derin bir analiz gerçekleştirmektir.
Özet (Çeviri)
The thesis includes general information about Romani people in the whole world as well as about Romani people in Georgia. The thesis aims at studying Romani ethnic group not as a separate group in itself, but as one of the constituting parts of the Georgian society. Thus, it focuses not exclusively only on the perspective and inner structure of the Romani people but also on their reception by the majority of society. Although Romani people living in Georgia name themselves“Tsigane”, I prefer to use the word“Romani”or“Bosha”in my thesis. It should be highlighted that it is almost impossible to estimate the exact number of Dom, Lom, and Roma populations in the world. The maximum number of Roma is estimated to be around 3,000 in Georgia; the number of Lom can be determined as 2,000 to 3,000 people (Marushiakova and Popov, 2016: 12). The number of researches on Romani in Caucasus is insufficient, especially in a country like Georgia. This study consists of two researches, which were conducted for a deeper understanding of Romani people as part of the dominant society. Both field researches were carried out in Georgia: the indept interviews were conducted in September of 2017 in Vaziani settlement with 13 Romani people (6 women and 7 men). Secondly, a survey was conducted with 200 Georgian people in Tbilisi. Both researches were analysed together, thinking that it will be useful not only for identifying problems, but also for making proposals to effectively solve the problems in Georgian society. The aim of indept interviews was studying and analayzing Romani people's socio-economic situation, their culture, customs, and their own views about their life in the society. The aim of the survey was studying and analyzing Georgians' view, as the view of the dominant society, about Romani people. Based on the findings of the field research, the main problem in the society is inadequate communication between Romani people and members of the major society. Findings of the field research highlight that in Georgia these are the two sides of the same society yet there is a huge gap between them, where Romani people stay out of major society's life and Georgians don't perceive Romani as members of their society. Because of that the main purpose of the research was not only studying about the ethnic minority's socio-economic situation or about the stereotypes in the dominant society, but to add the knowledge to bridge the fragmented society through revealing the reasons for the gap between two parts of it.