Bağımsızlıktan sonra Gürcistan'daki gelişmeler ve Türkiye'ye olan yansımaları
  1. Tez No: 144963
  2. Yazar: CENGİZ ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
ÖZET Türkiye'nin bölge geneli ve Gürcistan özeli dış politika amaçlarına ulaşmayı kolaylaştıracak şekilde değerlendirilmesine katkıda bulunmayı hedefleyen çalışmanın birinci bölümünde Gürcistan'ın; jeopolitik ve jeostratejik öneminin azalmayacağı ve petrol nedeniyle daha da artabileceği varsayımından hareketle; Kafkasya'nın jeopolitiği içerisinde coğrafi ve jeopolitik konumu incelenmiş, Rusya'nın ilan ettiği askeri doktrin ve yakın çevre kavramlarıyla Gürcistan'a ve bölgeye müdahaleleri ve bunun bölgesel ve küresel etkileri tespit edilmiş, soğuk savaş sonrasında değişen güvenlik algılamaları ve Kafkasya genelinde oluşan işbirliği imkanları üzerinde durulmuş, Hazar Bölgesi Enerji Kaynakları ve bu kaynakların sevk edilmesi meselesine odaklasan politikalar üzerinde tespit ve değerlendirmeler yapılmıştır. İkinci bölümde bağımsızlıktan önce Gürcistan tarihine kısa bir şekilde değinildikten sonra bağımsızlık sonrası gelişmeler üzerinde daha detaylı bir şekilde durulmuştur. Bu bağlamda etnik yapı, Abhazya ve Acara Özerk Cumhuriyetleri ile Güney Osetya Özerk Bölgesindeki gelişmeler, Ermeni ve Azeriler olmak üzere Gürcistan'da bulunan ve ülkenin jeopolitikasına etki eden azınlıkların yol açtığı ulusal ve uluslararası sorunlara değinilmiştir. Üçüncü bölümde Rusya'nın ilan ettiği askeri doktrin ve yakın çevre kavramlarıyla Gürcistan'a müdahaleleri ve bunun bölgesel ve küresel etkileri tespit edilmiş, Gürcistan'ın başta Türkiye ve Rusya olmak üzere bölge ülkeleriyle ve aynı zamanda Avrupa ve ABD ile ilişkileri ele alınmıştır. Sonuç bölümünde Türkiye - Gürcistan ilişkilerinde Rusya Federasyonu ve ABD bağlamında yaşanması muhtemel gelişmeler ile Türkiye'nin Kafkasya ve Gürcistan politikasının alması gereken şekil üzerinde tespit ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
288 In this thesis, It's aimed to facilitate to reach to the goals of Turkey's Foreign Policy about Caucasus Region and in particular Georgia. In section one, assuming that Georgia's geopolitics and geostrategic importance would not be reduced and because of petroleum and its transport Georgia's importance would be grew, Georgia's geographic location and geopolitics position are studied. With the military doctrine and near abroad politics, Russia's interference to Georgia and Caucasus Region and the global and regional effects of this interference are determined. In general Caucasus Region after the cold war an evaluation about changing security topic, arising cooperation opportunity and energy sources and their transporting issue are made. In section two, after being touched on the Georgian History till independence, It is mentioned the history in detail after independence. It is studied the effects of geopolitics of country and national and international problems caused by Georgia's ethnic structure, Abkhazia and Ajaria Autonomous Republics, South Ossetia Autonomous Region, Armenian and Azerbaijani minority. In section three the interference of Russia to Georgia with the military doctrine and the near abroad politics that Russian Federation declared and its regional and global effects are determined. It is mentioned that Georgia's foreign policy, relations with the global and regional actors, USA and The European Union in particular Russia and Turkey. At conclusion section after mentioning the probable variations between Turkey and Georgia relations in respect of Russia and the USA, the way thought to be true in Turkish Foreign Policy in Caucasus Region and Georgia is considered.