Maliye Bakanlığı'nın elektronik dönüşüm süreci ve elektronik maliye uygulamalarının incelenmesi
Electronic conversion process of Ministry of Finance and reviewing of electronic finance practices
- Tez No: 523666
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Dünyada internet ve bilgi teknolojilerinin gelişimi devletlerin hizmet sunumunda elektronik uygulamalara yönelmesini zorunlu hale getirmiş ve devletlerin e-devlete dönüşüm sürecini hızlandırmıştır. Türkiye'de elektronik devlet, tüm dünyada olduğu gibi teknolojik altyapı ve bilgi teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak gelişme göstermiştir. Hızla yayılan bu teknoloji sayesinde ülke e-devlet olma yolunda büyük atılımlar gerçekleştirmiştir. Çalışmamızda, dünyada ve Türkiye'de e-devlete dönüşüm yolunda kullanılan elektronik uygulamalar konusu işlenmiş, konu ile ilgili olarak yapılan araştırmalarda öncelikle dünya uygulamaları ve bu uygulamaların başlangıç ve sonuçlarının değerlendirilmesine ilişkin çalışmalar üzerine yoğunlaşılmıştır. Daha sonraki araştırma aşaması aynı yöntem ile Türkiye'deki elektronik devlet ve e-dönüşüm uygulamaları üzerinde gerçekleştirilmiş, uygulamaların başlangıç ve sonuçlarının yanında bu uygulamaların başarı derecesi ile ilgili sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. E-devlet uygulamalarının araştırılması ve incelenmesi sırasında asıl amaç, Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından uygulamaya konulan elektronik devlet uygulamalarının başlangıcı ve uygulama süreci ile ilgili araştırmalar yapmak ve bu araştırmalar sonucu, mükelleflere yönelik olarak getirilen, fakat neredeyse tamamı muhasebe meslek mensupları tarafından uygulanan elektronik uygulamaların ülke ekonomisine, doğaya ve çevreye, mükelleflere ve nihayetinde muhasebe meslek mensuplarına etkilerine ilişkin sonuçlara ulaşmak olmuştur. Çalışmamızda da görüleceği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hayata geçirilen elektronik uygulamalar konusunda çok faydalandığımız pek çok başarılı çalışma ve araştırma yapılmıştır. Ancak araştırmalarda, genellikle ayrı ayrı birkaç elektronik uygulama üzerinde yoğunlaşılmış; araştırmamızdaki gibi uygulamaların neredeyse tamamına yakını konusunda araştırma ve tez çalışması yapılmamıştır.
Özet (Çeviri)
In today's World, the development of internet and information technologies has pushed the governments to use electronic applications in services that they offer to the societies, and this obligation accelerates the transition process of electronic government services (“e-government”), such as“e-devlet”in Turkey. E-government in Turkey, developed in parallel with the technological infrastructure and information technologies all over the world. Thanks to this sweeping technology; Countries made a breakthrough onto be an e-government. In this thesis study, the subject of electronical applications that used in the progress of e-government transformation in the World and Turkey was treated and the researches about the subject, generally focus on the practices in the World and the beginnings and results of them. After that, these researches continued with the practices about e-government and e-Turkey project. At last, the success level in Turkey investigated. The main purpose of these investigations and examinations about e-government applications; is to investigate the beginning and the practice process of these applications which was put in the effect by the Ministry of Finance and Revenue Administration and as a result of these investigations, our main goal is to reach the effects of electronic applications, which was regulated for taxpayers but used by professional accountants, on the economy of country, nature, neighborhood, taxpayers and finally on professional accountants. As you can see below, maybe there is lots of investigations were made and thesis were written about the electronic government services which was putted in the effect by Revenue Administration Office of Ministry of Finance and these studies also gave lots of idea to this study, but there is no any other investigation which examine almost all electronic government applications like our thesis study.