Taekwondo antrenörlerinin kademe düzeylerine göre yaşam doyum öz yeterlilik ve benlik saygısının incelenmesi
Investigation of life satisfaction and self-effectiveness by taekwondo coaching levels
- Tez No: 523683
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Daha sonra doldurulacaktır.Çalışma evrenini 150 Türkiye Taekwondo federasyonda görevli Antrenörler oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak kullanılan anket 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcıların kişisel bilgilerinin belirlenmesi için kişisel bilgi formu yer almaktadır. Anket formunun ikinci bölümünde Diener ve ark (1985) tarafından geliştirilen ve Köker (1991) tarafından Türkçe'ye uyarlanan, Yetim (1993) tarafından güvenirlik ve geçerlik çalışmaları tekrarlanan Yaşam Doyumu Ölçeği yer almaktadır. Anket formunun üçüncü bölümünde Rosenberg (1963) tarafından geliştirilen, Çuhadaroğlu (1986) tarafından Türkçe'ye uyarlanıp güvenirlik-geçerlik çalışmaları yapılan Rosenberg Benlik Saygısı Envanterinin“Benlik Saygısı”alt ölçeği yer almaktadır. Anket formunun dördüncü bölümünde Sherer ve ark. (1982) tarafından hazırlanıp Sherer ve Adams (1983) tarafından güncellenen ve Yıldırım ve İlhan (2010) tarafından Türkçe'ye uyarlanıp güvenirlik-geçerlik çalışmaları yapılan Genel Özyeterlik Ölçeği yer almaktadır. Verilerin analizinde SPSS 21.0 programı kullanılmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri frekans ve yüzde analizi olarak sunulmuştur. Ölçek puanlarının normallik sınamasında Çarpıklık (Skewness) katsayısı kullanılmıştır. Sürekli bir değişkenden elde edilen puanların normal dağılım özelliğinde kullanılan çarpıklık katsayısının (Skewness) ±1 sınırları içinde kalması puanların normal dağılımdan önemli bir sapma göstermediği şeklinde yorumlanabilir (Büyüköztürk, 2011:40). Normallik sınamasında ölçek puanları normal dağılım gösterdiğinden puanların cinsiyete göre karşılaştırılmasında bağımsız iki örneklem t testinden; yaş, öğrenim düzeyi, aylık gelir ve Antrenörlük kademesi değişkenlerine göre karşılaştırılmasında ANOVA testinden yararlanılmıştır. ANOVA testinde anlamlı farklılık görüldüğünde farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek amacıyla LSD post hoc testinden yararlanılmıştır. Ölçek puanları arasındaki analizi için Pearson korelasyonu ve hiyerarşik regresyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Universe of work constituted the Federation of Taekwondo officials Turkey 150 Coaches. The study used survey data-gathering tool in 4 parts. In the first section to the determination of the participants ' personal information personal information form. In the second part of the questionnaire Diener et al (1985), developed and maintained by Klein (1991) by adapted to Turkish, orphan's (1993) by reliability and validity studies repeated life satisfaction Scale. In the third part of the questionnaire developed by Rosenberg (1963), Çuhadaroglu (1986) by validity studies and warned confidence to Turkish-made Rosenberg Self-esteem Inventory“self esteem”is located on the lower scale. The fourth section of the questionnaire Thelma Sazon et al. (1982) by prepared and Thelma Sazon and Adams (1983) and lightning and updated by İlhan (2010) by Turkish validity studies whether to warn to reliability-General made ' self efficacy Scale. SPSS 21.0 program was used to analyze the data. Demographic information of the participants was presented as frequency and percentage analysis. Skewness coefficient was used in the normality test of the scale scores. The scoring coefficient (Skewness) used in the normal distribution feature of the scores obtained from a continuous variable can be interpreted to be within ± 1 boundaries and it can be interpreted that the scores do not show a significant deviation from the normal distribution (Büyüköztürk, 2011: 40). In the normality test, since the scale scores show normal distribution, the independent two sample t-test is used for the comparison of the scores according to gender; ANOVA test was used to compare age, level of education, monthly income and coaching level. When In the ANOVA test, LSD post hoc test was used to determine the difference between the groups. Pearson correlation and hierarchical regression analyzes were used for the analysis of scale scores.