Taekwondo antrenörlerinin iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi
İnvestigation of taekwondo coachs' job satisfaction and the levels of burnout
- Tez No: 462508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHİBE AKANDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, taekwondo antrenörlerinin iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerini incelemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya Türkiye Taekwondo Federasyonu'a bağlı farklı kademelerdeki antrenörlerden 100 Erkek 101 Kadın olmak üzere toplamda 201 antrenör katılmıştır. Katılımcılara Minnesota İş Doyumu Ölçeği (MİDÖ) (Weiss ve ark 1967) ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) (Maslach ve Jackson 1981) ölçeği uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere öncelikle normallik varsayımı ve varyansların homojenliği varsayımlarını kontrol etmek için ShapiroWilk ve Levene testleri uygulandı (P>0.05). Dolayısı ile çalışmanın amaçları doğrultusunda tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA) ve çoklu karşılaştırma testi Duncan ve Tukey HSD, parametrik testlerden de bağımsız gruplar için t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was made for investigation of taekwondo coachs' job satisfaction and the levels of burnout. Totally 201 coachs join this study, who are from the various tiers of Taekwondo Federation and inqluding 100 men and 101 women. Minnesota Satisfaction Questionnaire (Weiss et al. 1967) and Maslach Burnout Inventory (Maslach and Jackson 1981) were applied to the participants. First of all, ShapiroWilk ve Levene tests were applied for controlling the assumptions of normality asumpion and homogeneity of variance (P>0.05).With the purpose of the study, One-way analysis of variance (One-way ANOVA), Duncan's new multiple range tests and Tukey HSD were used. Also parametric test (T-test) was used for independent groups.