Kabin memurlarında iş-aile çatışmasının iş tatmini ve kariyer tatminine etkileri: THY örneği
The effects of work-family conflict of job satisfaction and career satisfaction on flight attandants: A case study of THY
  1. Tez No: 523706
  2. Yazar: SEDA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE CİNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Günümüzde, işgörenler stresli çalışma ortamlarının içinde birçok rolü üstlenmektedir. Bu roller eş, ebeveyn, evlat gibi değişiklikler göstermekte, bazen kişi bu rollerin birkaçını birlikte taşımaktadır. Böyle bir durumda, birey hangi rolüne daha fazla yoğunlaşacağı konusunda karışıklık yaşamaktadır. Sonucunda ise bireyin iş-aile çatışması yaşaması kaçınılmaz hale gelmektedir. Havacılık küreselleşmeden en çok etkilenen ve hata götürmeyen sektörlerin başında gelmektedir. Küreselleşme ile birlikte birçok teknolojik, bilimsel, kültürel değişikliklerin yaşandığı günümüzde çalışma koşulları da değişiklik göstermektedir. Böyle bir çalışma ortamında çağa ayak uydurmak isteyen şirketler de çalışma koşullarını ağırlaştırmaktadır. Yoğun değişikliklerin yaşandığı iş ortamında bireyler çalışan rolünde bulunurken, aile hayatında ise anne/baba, eş, evlat gibi roller de üstlenmektedirler. Kişinin işi ile ailesi arasında uyum olması, bireyin işinden elde ettiği tatmini ve kariyerinden elde ettiği başarıyı artırmaktadır. Kişinin işinden elde ettiği tatmin ise kariyer tatminini de etkilemektedir. Bu kapsamda, bu tez çalışmasının amacı; iş-aile çatışması, iş tatmini ve kariyer tatmini kavramlarını teorik olarak açıklayarak, havacılık şirketlerinde çalışan kabin memurlarının işi ile ailesi arasındaki ilişkisinin, iş tatminini ve kariyer tatminini nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Bu bağlamda, Türkiye'de faaliyet gösteren havayolu şirketlerinden bayrak taşıyıcısı olan THY'de çalışan kabin memurlarına anket çalışması yapılmıştır. İş-aile çatışması, aile-iş çatışması, iş tatmini ve kariyer tatmini değişkenleri arasındaki ilişkinin şiddetini belirlemek için korelasyon analizi uygulanmıştır. Daha sonra bu değişkenlerin birbiri üzerindeki etkilerini tespit etmek amacıyla regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda iş-aile çatışması ve aile-iş çatışmasının , iş tatmini ve kariyer tatmini üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, employees have many roles in addition to stressful working environments. These roles show some changes like peers, parents, and children, and sometimes a person carries several of these roles together. In such a case, there is confusion as to which role the individual will become more intense. As a result, the life of the individual's work-family conflict becomes inevitable. Aviation is at the forefront of sectors that are most affected by globalization and which do not make mistakes. As globalization and many technological, scientific and cultural changes take place, working conditions also change. Companies that want to keep up with the pace in such a working environment also aggravate working conditions. In the business environment where intense changes are experienced, while the person is in the role of the employee, in the family life, the role is like the parent, the spouse, the child. The harmony between the job and the family increase the individual's satisfaction with his/her job and his success in his career. Satisfaction with the job of the individual also affects career satisfaction. In this context, the purpose of this thesis is to show how the relationship between the job and family of cabin crews working in aviation companies affects one's job satisfaction and career satisfaction by theoretically explaining the concepts of work-family conflict, job satisfaction and career satisfaction. In this context, questionnaire was conducted to the flight attandance working in the THY, the flag carrier from airline companies operating in Türkiye. A correlation analysis was conducted to determine the severity of the relationship between work-family conflict, family-work conflict, job satisfaction and career satisfaction variables. Then, regression analysis was performed to determine the effects of these variables on each other. As expected, analyzes of work-family conflicts and family-work conflicts have been found to have a negative effect on job satisfaction and career satisfaction.