Roma'nın Cumhuriyet Döneminde siyaset ve felsefe ilişkisi
Relation between politics and philosophy in the period of Roman republic
  1. Tez No: 523721
  2. Yazar: CELAL CENGİZ ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM DÜRÜŞKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Felsefe, Siyasal Bilimler, Ancient Linguistics and Cultures, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tezde Roma'nın cumhuriyet döneminde (İÖ 509-İÖ 27) siyaset ve felsefe ilişkisinin nasıl şekillendiği incelenmektedir. Bu inceleme yarı efsanevi, yarı tarihsel anlatılara dayanan Pythagorasçı öğretinin Roma'daki etkileri ile felsefeye karşı siyasi nitelikli ilk olumsuz tepkilerden, özellikle de Scipio çevresinde felsefenin siyasi açıdan kabulüne ve Cicero bağlamında siyaset ile felsefenin uzlaştırılmasına uzanmaktadır. Bu çerçevede Roma'nın cumhuriyet döneminde ilkin yabancı ve tehlikeli bir unsur olarak görülen felsefenin zamanla Roma'nın siyasi şartlarıyla nasıl uyumlu hale geldiği, siyasi ideallerle birlikte nasıl dönüştüğü, siyasi figürleri nasıl dönüştürdüğü ve en azından bu tür dönüşümlerin nasıl yorumlandığı üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines how the precise relationship between politics and philosophy was shaped in the period of Roman Republic (509-27 BC). It contains various subjects such as effects of Pythagorean doctrine at Rome and first negative political reactions to philosophy, political acceptance of philosophy in Scipionic circle especially and reconciliation of politics and philosophy in the Ciceronian context. It is observed in this frame, how the philosophy as viewed an alien and dangerous element firstly, became coherent to Rome's political conditions by time, how transformed with political ideals, how converted political figures and how such transformations and conversions were interpreted.