Antik Roma'da siyaset ve felsefe ilişkisi: Stoa
The relationship between politics and philosophy in Ancient Rome: Stoicism
  1. Tez No: 950474
  2. Yazar: EZGİ BÜŞRA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, Antik Roma siyasal düşüncesi ile Stoacılık arasındaki ilişkiyi inceleyerek, felsefi bir öğreti olan Stoacılığın, Roma siyasi düzeni içinde nasıl biçimlendiğini ve dönüştüğünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Siyaset ve felsefe, tarih boyunca birbirini etkileyen iki alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan hareketle, Roma döneminde siyaset ve felsefesinin iç içe geçtiği noktalar, Stoa felsefesi özelinde analiz edilmiştir. Çalışmanın ilk kısmında Roma'nın siyasal yapısı tarihsel dönemlere (Krallık, Cumhuriyet, İmparatorluk) ayrılarak ele alınmış; siyasal kurumlar ve sınıfsal yapılar detaylı bir şekilde incelenmiştir. İkinci bölümde, Stoa felsefesinin tarihsel süreçleri (Erken, Orta, İmparatorluk) ve temel düşünceleri ortaya konulmuştur. Son kısımda ise, Stoa felsefesinin Roma siyasetine etkisi Cicero, Seneca, Epiktetos ve Marcus Aurelius gibi isimler üzerinden incelenerek, felsefenin siyaset üzerindeki işlevi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the relationship between Ancient Roman political thought and Stoicism, revealing how Stoicism, as a philosophical doctrine, was shaped and transformed within the Roman political system. Throughout history, politics and philosophy have emerged as two intertwined fields that mutually influence one another. Based on this premise, the points of intersection between politics and philosophy during the Roman period have been analyzed with a particular focus on Stoic philosophy. In the first part of the study, Rome's political structure is examined by dividing it into historical periods (Kingdom, Republic, Empire); political institutions and social classes are analyzed in detail. The second part presents the historical development (Early, Middle, Imperial) and core ideas of Stoic philosophy. In the final section, the influence of Stoic philosophy on Roman politics is examined through key figures such as Cicero, Seneca, Epictetus, and Marcus Aurelius, thereby evaluating the role of philosophy in politics.