Yetişkin bireylerde genel beslenme durumu, diyetin triptofan ve kafein içeriği ile depresyon durumu, uyku süresi ve kalitesi ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of correlation between general nutritional status, dietary tryptophane and caffeine consumption and depression, sleep duration and quality in adults
  1. Tez No: 523761
  2. Yazar: OSMAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma beslenme, uyku süresi, uyku kalitesi,depresyon ve dinlenme metabolizma hızı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla 19-25 yaş aralığındaki gönüllü 215 birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bireylerin genel bilgileri ve beslenme alışkanlıkları ile ilgili sorular bir anket formu ile yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak kaydedilmiştir. Bireylerin antropometrik ölçümleri ve vücut bileşimleri biyoelektrik impedans analizi ile ölçülmüştür. Ayrıca bireylere besin tüketim sıklığı ( kafein ve triptofan), 24 saatlik besin tüketim kaydı, Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi ve Beck Depresyon Ölçeği formu uygulanmıştır. Çalışmaya katılan 215 bireyden iyi uyku kalitesine sahip 45 bireyin ve kötü uyku kalitesine sahip 45 bireyin Fitmate-Pro cihazı ile dinlenme metabolizma hızı ölçülmüştür. Çalışmaya katılan erkek bireylerin uyku kalitesi skoru, kadın bireylerin uyku kalitesi skorundan anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p0,05). Bu çalışmada PUKİ sınıflaması ile uyku süresi sınıflaması arasında anlamlı ilişki bulunmuştur (p0,05). İyi uyku kalitesine sahip olan kadın bireylerin DMH değerleri, kötü uyku kalitesine sahip olan kadınların DMH değerlerinden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksektir (p0,05). Sonuç olarak, uyku kalitesinin DMH, uyku süresi, depresyon ile ilişkisi olduğu belirlenmiştir. Bu ilişkinin açıklanabilmesi için daha geniş örneklemli çalışmaların yapılması gerekmektedir. AnahtarKelimeler : Uyku kalitesi, beslenme, dinlenme metabolizma hızı, depresyon
Özet (Çeviri)
This study, conducted on 215 individuals aging between 19 and 25, aims to examine the correlation between nutrition, sleep duration, sleep quality, depression and resting metabolic rate. Participants were requested to answer the questions regarding their nutritional habits and general information through face-to-face interview. Anthropometric measures and body composition data of individuals were measured via bioelectircal impedance analysis. Individuals were also applied food frequency questionnaire (caffeine and tryptophan), 24-hour food consumption record, Pittsburg Sleep Quality Index and Beck Depression Inventory. Resting metabolic rates of 45 individuals with good sleep quality and 45 individuals with poor sleep quality were measured by means of Fitmate-Pro. Sleep quality scores of male participants were found to be significantly higher than female participants (p0.05).However, in this study, there was a significant correlation between PSQI classification and sleep duration classification (p0.05).RMR values of female participants with good sleep quality were significantly higher than that of female individuals with poor sleep quality (p0,05). As a consequence, it was found out the sleep quality is correlated with RMR, sleep duration and depression. Wider samples and further research are necessary for better explanation of this correlation. Keywords : Sleep quality, nutrition, resting metabolic rate, depression,