Yetişkin bireylerde genel beslenme durumu ve diyetin kafein içeriğinin anksiyete ve uyku kalitesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evalution of the relationship between general nutritional status and caffeine content of the diet with anxiety and sleep quality in adult individuals
  1. Tez No: 861649
  2. Yazar: ÖZDE KURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ESRA AKSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma yetişkin bireylerde genel beslenme durumu ve diyetin kafein içeriğinin anksiyete ve uyku kalitesi ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla 18-50 yaş aralığındaki 194 gönüllü katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aşamasında, veri toplama araçları olan anket ve ölçekler yüz yüze uygulanmıştır. Araştırmada katılımcılara kişisel özellikleri, beslenme alışkanlıkları, uyku düzenleri ve kafein tüketim durumlarını belirlemek amacıyla kafein tüketim sıklığı anketindeki sorular yöneltilmiştir. Genel beslenme durumunun belirlenmesi amacıyla katılımcılardan 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı alınmıştır. Ek olarak çalışmada iki adet ölçek kullanılmış olup bunlar; Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Beck Anksiyete ölçekleridir. Çalışmaya katılan erkek katılımcıların günlük ortalama kafein tüketim miktarı kadın katılımcıların ortalama kafein tüketim miktarından yüksek bulunmuştur. Kafein tüketimi ile cinsiyet arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Tüm katılımcıların PUKİ skorlarına göre %57,7'sinde kötü uyku kalitesi, %42,3'ünde ise iyi uyku kalitesi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 194 volunteer participants aged 18-50 to evaluate the general nutritional status and the relationship between diet caffeine content, anxiety, and sleep quality in adult individuals. During the data collection phase, face-to-face surveys and scales were used as data collection tools. Participants were asked questions from the caffeine consumption frequency questionnaire to determine their personal characteristics, dietary habits, sleep patterns, and caffeine consumption status. A 24-hour retrospective food intake record was obtained from the participants to determine their general nutritional status. In addition, two scales were used in the study: the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and the Beck Anxiety Scale. The daily average caffeine consumption of male participants was found to be higher than that of female participants. There was no statistically significant relationship between caffeine consumption and gender (p>0.05). Based on the PSQI scores of all participants, poor sleep quality was found in 57.7% of the participants, while good sleep quality was found in 42.3%.