Tûr sûresi tefsiri, cehennemlikler ile cennetlikler ve Hz. peygambere yöneltilen ithamlara cevaplar
The interpretation of Surat At-Tur, the people who will go to hell and heaven and the answers to accusations which directed to the Prophet Muhammad
- Tez No: 523762
- Danışmanlar: PROF. DR. CELİL KİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'de 52. Sûre olarak yer alan Tûr Sûresi, 49 âyetten oluşan sûre olmasına rağmen içerdiği konular çok kapsamlı olarak görülmüştür. Bu tezde, Sûre'nin tefsiri ve onun ışığında cehennemlikler ile cennetlikler ve Hz. Peygamber'e yöneltilen ithamlara cevaplar araştırılmaya çalışıldı. Araştırma, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde Tûr Sûresi hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Bu açıklamaları yaparken Kur'ân-ı Kerim başta olmak üzere, sûre ile ilgili açıklama yapılan diğer eserlere de başvurulmuştur. İkinci bölümde Sûre'de mevcut olan bazı kelime ve ıstılâhlar izah edilmeye çalışılmıştır. Daha sonra mevcut olan rivâyet ve dirâyet tefsirlerinden faydalanarak Sûre'nin tefsiri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise genel olarak Cehennemlikler ile Cennetlikler ve Hz. Peygamber'e yöneltilen ithamlara cevaplar araştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the 52nd surah of the Quran, in Surah At-Tur despite of the fact that it contains 49 ayats, topics are very comprehensive. This study was aimed to investigate the exegesis of the Surah At-Tur and the inhabitants of Jannah va Jahannam and answers to the allegations towards the Prophet (may Allah bless him and grant him). It consists of an entry, three chapters and a conclusion. In the first chapter there are given some general details about Surah At-Tur. While working on these statements it was mainly applied to the Quran and other works which contain statements about this surah. In the second chapter it was aimed to explain some words and terminologies presented in the surah. Afterwards some work was done on the surah's exegesis by using diraya (rational) tafsirs and rivaya (narrative) tafsirs. As for the third chapter it was aimed to do a research about the inhabitants of Jannah va Jahannam and answers to the allegations towards the Prophet (may Allah bless him and grant him).