Selektif endobronşiyal aspirasyon sondası uygulamasında endotrakeal tüp ucuna verilen pozisyonun başa verilen pozisyon ile kıyaslanması
Comparison of endotracheal tube positioning versus head positioning on the application of selective endobronchial suction tube
  1. Tez No: 523787
  2. Yazar: AHMET EMİN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Havayolu açıklığını sürdüremeyen, solunum yetmezliği bulunan ve genel anestezi altında operasyona alınan hastalarda havayolu açıklığının endotrakeal entübasyon (ETE) ile güvence altına alınması sıkça kullanılan uygulamalar arasındadır. Selektif Endobronşiyal Aspirasyon (SEA), sağ ya da sol ana bronşun veya lobar bronşların tek taraflı aspirasyonunu tanımlamaktadır. SEA ; Lober atelektazilerde proksimaldeki obstriksiyon kaynağı mukus tıkacının aspirasyonu ve selektif bronkografik görüntüleme planlanan hastalarda selektif endobronşiyal kateterizasyon (SEK) amacıyla kullanılabilmektedir. SEA ve SEK uygulaması esnasında uygulamanın başarısını artırmaya yönelik birtakım manevralar ve özel kateterler kullanılabilmektedir.. Başa, boyna ve vücuda pozisyon verilemeyen durumlarda (servikal travma vb.) bu uygulamaların etkinliği azalabilmektedir. Çalışmamızda SEA ve SEK başarısını artırmaya yönelik yukarıda belirtilen yöntemlere alternatif yöntem olarak endotrakeal tüpe uygulanacak manevraların SEA ve SEK'nun başarısına olan katkısı ve klasik yöntemlere kıyasla etkinliğini, uygulanan manevraların hastanın bazal kalp atım hızı (KAH) ve hemodinamik değerleri üzerine etkilerini değerlendirdik. Çalışmamız metodolojik bir çalışma olup, genel anestezi altında cerrrahi operasyon planlanan 100 gönüllü hastanın endotraeal entübasyon sonrası baş- boyun ve endotrakeal tüpün(ETT) nötral pozisyonda olduğu, ETT nötral pozisyonda iken baş-boynun sağa ve sola rotasyonlarının uygulandığı ve son olarak baş- boyun nötral pozisyonda iken ETT'ne sağa ve sola 45 derecelik rotasyon manevralarının uygulandığı durumlarda ETT ucu ile bronşların ilişkisi fiberoptik bronkoskop ile gözlemlenerek, ETT içinden aspirasyon sondası gönderilmesi halinde istenilen bronşa ulaşma başarısını 11 puanlı bir skorlama sistemi“bronşiyal görüntüleme skoru (BGS)”ile değerlendirildi. Hastaların bazal, her manevra sonrası kalp atım hızı (KAH) değerleri ve ortalama arteryel basınç (OAB) değerleri ve postoperatif 0, 1 ve 24. Saat postopertif boğaz ağrısı (POBA) düzeyleri değerlendirildi. Elde edilen veriler analiz edildiğinde sağ ana bonş görüntülemelerinde alternatif yöntem olarak ileri sürdüğümüz alternatif yöntem ile görüntülemenin klasik yönteme kıyasla anlamlı düzeyde üstün olduğu, sol ana bronş görüntülemelerinde ise klasik yöntem ile alternatif yöntemimiz arasında fark olmadığı gözlendi. Hastaların KAH ve OAB değerleri değerlendirildiğinde manevralar sonrası elde edilen değerler ile bazal değerler arasında anlamlı fark olmadığı gözlendi. Hastaların POBA skorları ortalaması (
Özet (Çeviri)
Endotracheal intubation (ETI) is frequently used for the safety of airway in the patients who undergo general anesthesia, can not protect the airway patency spontaneously and have respiratory failure. Selective endobronchial suction (SES) defines aspiration of the right or left main bronchus. SES can be used for both removal of the mucous plug in lobar atelectasis and selective endobronchial catetherisation (SEC) in patients who are taken to the selective endobronchial imaging. Some maneuvers and special catheters can be used for improving the outcomes of SES and SEC applications. Efficacy of applications may decrease in some situations (cervical trauma etc.) that maneuvers cannot be performed. In our study we compared the contribution of maneuvers applied to the endotracheal tube (ETT) to the success of SEC and SES versus traditional methods and evaluated the effects of these maneuvers on basal heart rate and hemodynamic values. Our study was planned as a methodologic study; we evaluated 100 volunteer patients who was scheduled for surgical procedure under general anesthesia with ETI. We took images with fiberoptic bronchoscope in 5 positions; both ETT and head and neck were in neutral position, head and neck were 45º rotated to the left while ETT was in neutral position, head and neck were 45º rotated to the right while ETT was in neutral position, ETT was rotated 45º to the left while head and neck were in neutral position and lastly ETT was rotated 45º right while head and neck were in neutral position. We evaluate the relation between the distal part of the ETT and bronchus and success of the suction catheter insertion into the selected bronchus by a scoring system called as bronchial imaging score (BIS) that contains 11 points. The parameters including heart rate (HR) and mean arterial pressure (MAP) are evaluated in basal situation and after every maneuver. Postoperative sore throat (POST) level was also evaluated in postoperative 1st hour and 24th hour. When datas were analysed, we found that the alternative method that we applied was significantly superior compared to the classical method in the imaging of right main bronchus but in the imaging of left main bronchus there was no marked difference between the classical method and the method that we use alternatively. There was no difference observed between the HR and MAP values recorded at basal situation and after the maneuvers. The mean value of the POST scoring of the patients was