Acil servise mantar intoksikasyonu ile başvuran hastalarda prognostik faktörler
Prognostic factors at patients which addmitted to emergency service with mushroom poisoning
- Tez No: 523786
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu geriye dönük çalışmada, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisine mantar intoksikasyonu nedeniyle farklı bölgelerden başvuran 471 hastanın klinik ve laboratuar özelliklerini incelemeyi ve elde edilen veriler ışığında mantar intoksikasyonu hastalarında prognostik faktörler belirlemeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Bu çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisine 1 Ocak 2010 ile 31 Aralık 2015 tarihleri arasında mantar yeme sonrasında gelişen zehirlenme tablosu ile başvuran 18 yaş ve üzerindeki hastaların kayıtlarının geriye dönük olarak incelenmesi ile yapılmıştır. Hastaların anamnez, fizik muayene ve tedavi verileri detaylı olarak taranmıştır.. Bu çalışmaya ait elde edilen tüm veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 15.0 paket programı kullanılarak analiz edildi. Kategorik değişkenler için frekans (n) ve yüzde (%) değerleri verildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile yapıldı. Normal dağılıma uymayan değişkenler için tanımlayıcı istatistik olarak ortanca (min-maks) kullanılmış ve grupların karşılaştırılmasında ise Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis varyans analizi ve Bonferroni düzeltmeli Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this retrospective study, we aimed to examine the clinical and laboratory characteristics of 471 patients who were referred to Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital Emergency Department due to fungal intoxication from different regions and to determine the prognostic factors in fungal intoxication patients. Material and Method: This study was carried out retrospectively to the records of 18 year old and older patients who applied to the Emergency Department of Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital between January 1, 2010 and December 31, 2015 with poisoning table developed after eating mushroom. All the data obtained for this study were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 15.0 package program. Frequency (n) and percent (%) values were given for categorical variables. Normal distribution of data was determined by Kolmogorov-Smirnov test. Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis variance analysis and Bonferroni corrected Mann-Whitney U test were used for the comparison of the groups.