Sembolizmin 21. yüzyıl takı tasarımı üzerine etkileri
The effects of symbolism on 21st century jewelry design
- Tez No: 967491
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN PERDAHCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, takının tarih boyunca estetik bir nesne olmanın ötesinde toplumsal statü, dini inanç ve mitolojik anlatım aracı olarak nasıl kullanıldığını, 21. yüzyıl çağdaş tasarımında bu unsurların nasıl ele alındığını incelemektedir. Sembolizm akımı, bireysel ve kolektif değerleri sanata dâhil ederek çağdaş takı tasarımına çok katmanlı bir anlam kazandırmış; teknolojik ve kavramsal yeniliklerle sembollerin daha soyut ve organik biçimlerde yeniden yorumlanmasına imkân tanımıştır. Bu çalışmada, sembolizmin 21. yüzyıl takı tasarımındaki etkisi, sanatçıların biçim, malzeme, renk ve kavramsal çerçeve üzerinden gerçekleştirdikleri yorumlar aracılığıyla ele alınmıştır. Avedis Kendir'in mistik figürleri ve anlam yüklü taş kullanımları, Fatih Çekinkaya'nın Anadolu mitolojisi ile İslam estetik geleneğinden beslenen çağdaş yaklaşımları, Suzanne Williams'ın doğadan ilham alan organik formları oldukça dikkat çekmektedir. Aynı şekilde Yunan takı sanatçısı Panagoula Bouli geleneksel halı ve kilim motiflerinin sembollerini takılarında kullanırken, İranlı sanatçı Yousef Tamiz'in zerdüşt inancına dayalı ikili karşıtlık temalı tasarımları, Erica Molinari'nin sembol üsluplu takıları 21. yüzyıl takı tasarımında sembolizmin nasıl güçlü bir biçimde yer bulduğunu göstermektedir. Bu sanatçılarla gerçekleştirilen röportajlar, sembolizmin 21. yüzyıl takı tasarımındaki yansımalarını daha derinlemesine ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çalışmalar bu tezde ayrıntılı bir şekilde incelenmek üzere mercek altına alınmıştır. Çalışma, takıların geleneksel semboller üzerinden kültürel ve ruhani anlamlar taşıyan anlatım araçlarına dönüştüğünü vurgulamaktadır. Sonuç olarak, Sembolizmin 21. yüzyıl takı tasarımında yalnızca biçimsel bir etki yaratmakla kalmayıp, aynı zamanda takıları kültürel ve ruhsal anlamların taşıyıcısı haline getirdiği ve çok katmanlı anlatım araçları olarak işlev görmesini sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, akademik alanda ilerlemeyi hedefleyen öğrencilere değerli bir kaynak sunmayı ve onların bilgi ve becerilerini geliştirmelerine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines how jewelry has been used throughout history not only as an aesthetic object but also as a means of social status, religious belief and mythological expression, and how these elements are addressed in 21st century contemporary design. The symbolism movement has brought a multi-layered meaning to contemporary jewelry design by incorporating individual and collective values into art, and has enabled the reinterpretation of symbols in more abstract and organic forms through technological and conceptual innovations. In this study, the impact of symbolism on 21st century jewelry design is examined through the artists' interpretations of form, material, color and conceptual framework. Avedis Kendir's use of mystical figures and meaningful stones, Fatih Çekinkaya's contemporary approaches inspired by Anatolian mythology and Islamic aesthetic tradition, and Suzanne Williams' organic forms inspired by nature draw attention. Similarly, Greek jewelry artist Panagoula Bouli's use of symbols of traditional carpet and rug motifs in her jewelry, Iranian artist Yousef Tamiz's binary opposition-themed designs based on Zoroastrian beliefs, and Erica Molinari's symbol-style jewelry show how symbolism has found a strong place in 21st century jewelry design. The interviews conducted with these artists aim to reveal the reflections of symbolism in 21st century jewelry design in more depth. These works are analyzed in detail in this thesis. The study emphasizes the transformation of jewelry into narrative tools that carry cultural and spiritual meanings through traditional symbols. As a result, it is concluded that Symbolism not only creates a formal effect in 21st century jewelry design, but also makes jewelry a carrier of cultural and spiritual meanings and enables it to function as multi-layered narrative tools. This study aims to provide a valuable resource for students aiming to advance in the academic field and to contribute to the development of their knowledge and skills.