Photography and politics in Iran in the Naseri period (1848-1896)
Naseri döneminde İran'da fotoğraf ve siyaset (1848-1896)
  1. Tez No: 523844
  2. Yazar: KİMYA OSKAY SÜMBÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Tarih, Performing and Visual Arts, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, Naser al-Din Şah'in iktidarı döneminde İran fotoğraf tarihini incelemektedir. Bu dönemde İran, devlet ve toplumun yaygın fotoğraf kullanımına ve eşzamanlı olarak Şah'ın meşruiyetini sorgulayan bir toplum yapısına tanıklık etmiştir. Öyle ki, Şah'a düzenlenen suikastten dokuz sene sonra fotoğrafın kullanımı, toplumun siyasallaşması ile birlikte, doruk noktasına ulaşmıştır. Bu çalışma ile, Şah'ın meşruiyet krizi ve fotoğrafların politik bir araç olarak kullanılması dönemin sosyo-politik koşulları dikkate alınarak incelenmektedir. Başlıca amacımız, dönemin politik alanının fotoğraflarla kurduğu karşılıklı ilişkiyi irdelemektir. Dolayısıyla, fotoğraflar göz önünde bulundurularak dönemin politik alanının okunup okunamayacağı incelenmektedir. Bu doğrultuda, dönemin sosyo-politik etkenleri önemsenerek fotoğrafları okumaya dair yorumlayıcı bir stratejinin izlenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is written to address the history of photography of Iran during the reign of Naser al-Din Shah. The fundamental characteristic of this period is breaking new ground in social and political realms. During this period, Iran was introduced to the vast usages of photography employed both by the state and society, as well as a politicized society condemning the Shah as the illegitimate ruler. Consequently, nine years after the assassination of the Shah, usage of photography and politicization of society gained a decisive thrust. With the avail of the socio-politic dynamics of the era, this dissertation discusses the Legitimation Crisis of the Shah and utilization from photographs as political tools. We initiated this study to investigate the mutual effect between the political realm and the photographs of the era. Therefore, to see how the political realm of a past country, which adverted diversified photographic usages, can be reverberated through the photographs, exercising an interpretive strategy of reading outward from the photographic images coherent with the socio-politic parameters of the era is pursued.