İmalat ve hizmet örgütlerinin işgören motivasyonu açısından karşılaştırılması - Giresun'daki işletmelerde gerçekleştirilen bir alan araştırması
The comparison of manufacturing and service organizations for employee motivation – A research conducted at the firms operating in Giresun
  1. Tez No: 523845
  2. Yazar: OKAN KEKÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ YILMAZ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada Giresun ilindeki imalat ve hizmet işletmelerinde bulunan işgören motivasyonu ve motivasyonu etkileyen ekonomik, sosyo – psikolojik ve örgütsel faktörlerin ne kadar etkili olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Giresun ilinde bulunan iki imalat işletmesi ve bir hizmet işletmesi dahil edilmiştir. Katılımcıların sayısı imalat işletmelerinden 50 işgören, hizmet işletmesinden 50 işgören ve toplamda 100 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada katılımcılara motivasyonları etkileyen faktörlere yönelik anket çalışması uygulanmış ve bu çalışmanın sonucunda elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Katılımcılara anket dışında açık uçlu sorular da yönlendirilmiştir. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde motivasyonun tanımı, motivasyon süreci, motivasyon teorileri, motivasyonu etkileyen ekonomik, sosyo –psikolojik, örgütsel faktörler şeklinde literatüre ait bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümünde imalat ve hizmet işletmelerinin ülkemiz için önemi ve bu sektörlerde daha önce gerçekleştirilmiş çalışmalara yönelik bulgular yer almaktadır. Üçüncü bölümde gerçekleştiren araştırmaya yönelik bulguların analizi ve çalışmaya yönelik sonuç ve öneriler yer almaktadır. Araştırmanın modeli kapsamında gerçekleştirilen karşılaştırmalı analizlerde imalat ve hizmet işletmesinde bulunan işgörenlerin motivasyonlarını etkileyen faktörlerden biri olan ekonomik faktörlere bakış açılarında fark olduğu belirlenmiştir. Sosyo – Psikolojik ve örgütsel faktörlere yönelik bakış açılarında bir fark olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine how effective is economic, socio-psychological and organizational factors which impress motivation of staff members who work in the organizations in Giresun City. Two manufacturing organizations and one service organization which is located in Giresun City was included to the study. The number of the staff members was determined as 50 person from manufacturing organization and 50 person from service organization and totally 100 person. In the investigation, a questionnaire study regarding to factors affecting the motivation was implemented to the participants and the obtained data from the questionnaire were analyzed through SPSS software. Moreover, some open ended questions was also posed to the participants. This study consist three section. In the first section, information about definition of motivation, process of motivation, theories of motivation and economic, socio- psychological and organizational factors affecting motivation of the staff members was given. In the second section, importance of manufacturing and service organization for our country and the results of the former investigations on these sectors take place. In the third section, analysis of the results regarding to the investigation and the suggestions take place. According to mutual analyses in the study, it was determined that the point of view of the staff member to economic factors which are one of the factors affecting motivation of the staff members working in both manufacturing and service organization is different. Furthermore, it was observed that there is not any difference at point of view of the staff members to socio-psychological and organizational factors.