Amasya ili, Merzifon ilçesi, Yeşilören Köyü basınçlı sulama şebekesinin bitki deseni ve sulama suyu ihtiyacına göre yeterliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the sufficiency of the pressurized irrigation network in Amasya, Merzifon district, Yeşilören Village, according to the plant pattern and irrigation water requirement
  1. Tez No: 696163
  2. Yazar: FERİDE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP SELİM KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sulama suyunun etkin yönetimi, özellikle su kaynaklarının kıt olduğu kurak ve yarı-kurak bölgelerde büyük öneme sahiptir. Sulama sistemlerinde kayıpların azaltılması ve tarla su uygulama randımanlarının arttırılması için basınçlı sulama sistemleri tercih edilmektedir. Türkiye' de basınçlı sulama şebekeleri devlet eliyle inşa edilirken, bireysel basınçlı sulama sistemleri devlet tarafından desteklenmektedir. Bu sistemlerin toprak, bitki, atmosfer ve su ilişkileri öz önünde tutularak, gerçekleşmesi muhtemel bitki deseni koşullarında uygulanabilir işletme alternatiflerine göre planlanması gerekmektedir. İnşa edilen sulama sistemin teknik ve mühendislik esaslara göre değerlendirilmesi, gelecekte daha iyi sistemlerin planlanması için önem arz etmektedir. Bu çalışmada Amasya ili, Merzifon ilçesi, Yeşilören köyü basınçlı sulama şebekesi, sulama sahası, yetiştirilen bitkiler ve bölgenin meteorolojik elemanları bir arada değerlendirilmiştir. Bitkilerin su tüketimleri ve sulama suyu ihtiyaçları, kullanılan sulama yöntemlerine, sulama randımanlarına göre, parsel, hidrant, boru bölümü ve pompa birimi seviyesinde değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre bazı boru bölümlerinde kapasite ihtiyacın çok üzerindeyken, bazı boru bölümlerinin kapasitelerinin özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında ihtiyacın çok altındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a management approach that achieves en uygun water distribution in the parcel level for pressurized irrigation schemes which is under construction for many agricultural land of Turkey extensively, depending on meteorological factors, irrigation system components, parcels, cropping pattern, and for this purpose conditions of conditions of Yeşilören village of Amasya - Merzifon were used. Today, irrigation networks in Turkey are built as closed pressurized pipe line systems. Although, various water distribution models for open channel irrigation schemes were implemented before, for the operation of pressurized water distribution systems there is an important deficiency in Turkey. For this reason, the expected benefits from these newly built systems cannot be achieved, and producers, irrigation cooperatives and irrigation associations face significant difficulties in water management among users. In this study, Yeşilören village pressurized irrigation network, its irrigation area, crops under cultivation, meteorological parameters of the region were evaluated together. The crop evapotranspiration and irrigation water requirements of the crops were calculated and according to the irrigation efficiency of irrigation methods used, at the level of the parcel, hydrant, pipe line section and pumping unit, for periods of 10 days between April 1st and October 30th, water requirements were defined. Accordingly, management plans of the irrigation network were prepared according to the seasonal water use programs at parcel level.