4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde afet yönetimi: Yöneticilerin görüşleri üzerine bir araştırma
Disaster management in 4 and 5 star hotel establishments: A research on the opinions of the administrators
  1. Tez No: 523869
  2. Yazar: MERT EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde dünya ekonomisinin üçüncü önemli endüstrisi haline gelen turizmin alt sektörlerinden birini oluşturan konaklama sektörü, turistlik faaliyetlerin yürütülmesinde önemli rol oynamaktadır. Konaklama sektörünü oluşturan işletmeler arasında ise en bilindik ve yaygın olan, turistler tarafından en fazla tercih edilen otel işletmeleridir. Otel işletmelerinin misafirlerine ve çalışanlarına huzurlu ve güvenli bir ortam sağlaması gerekmektedir. Afetler, gerçekleşmesi önceden tahmin edilemeyen, oluşumu engellenemeyen fakat alınan önlemler ile zararlı etkileri azaltılabilen olaylardır. Afetler sadece meydana geldikleri bölgede insan canı ve mal kaybına neden olmamaktadır. Afetlerin meydana getirdiği olumsuz etkiler ekonomiyi ve işletmeleri de tehdit etmektedir. İşletmeler afetlerle mücadele etmek için mutlaka afet gerçekleşmeden önce gerekli tedbirleri almalı ve planlama yapmalıdır. Aksi taktirde afet gerçekleştikten sonra yapılan çalışmalar, işletmelerinin varlığını sürmeleri konusunda çok fazla etkili olamamaktadır. Emek yoğun olarak mal ve hizmet sunan otel işletmelerinin hitap ettiği pazar kitlesi göz önüne alındığında, afet ve acil durumlara karşı çalışmalar yapması oldukça önemlidir. Hem çalışanlarının hem de misafirlerinin can ve mal güvenliğinin sağlanmasında hem de işletmenin varlığını devam ettirebilmesinde afet yönetimi kapsamında yapılan çalışmalar hayati öneme sahiptir. Çalışmanın temel amacı Marmara bölgesinde yer alan 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinin afet yönetimi kapsamında yaptığı çalışmaları otel yöneticilerinden alınan görüşler doğrultusunda değerlendirerek, otel işletmelerinin meydana gelebilecek olası bir afet ve acil duruma hazırlıklı olup olmadıklarının ortaya konmasıdır. Çalışma verilerini toplamak amacıyla nitel araştırma yöntemleri için uygun olan görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Görüşmeler 4 yıldızlı 15 otel işletmesinin yöneticileri ve 5 yıldızlı 15 otel işletmesinin yöneticileri ile yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, otel işletmelerinin meydana gelebilecek belirli afet ve acil durumlara karşı kısmen hazırlıklı olduğu, hazırlık düzeyinin otelin sınıfına göre değişiklik gösterdiği görülmüştür. 5 yıldızlı otel işletmelerinin afet yönetimi kapsamında yaptığı çalışmalar, 4 yıldızlı otel işletmelerinin yaptığı çalışmalara göre daha geniş kapsamlı ve fazladır. Bu nedenle 5 yıldızlı otel işletmeleri 4 yıldızlı otel işletmelerine göre olası afet ve acil durumlara karşı daha hazırlıklı olduğu söylenebilir. Araştırmaya katılan otel işletmelerinin yaptığı afet ve acil durumlara yönelik çalışmaların deprem ve yangın tehlikelerine karşı yoğunlaştığı görülmüştür. Bu durumun nedenleri ise faaliyet gösterdikleri Marmara bölgesinin deprem kuşağında yer alması ve yangın tehlikesinin birçok farklı şekilde, kolayca ortaya çıkabilmesi, işletmenin varlığını büyük oranda tehdit edebilmesi olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The accommodation sector, which is one of the sub-sectors of tourism that has become the third important industry of the world economy today, plays an important role in the conduct of tourism activities. Hotels are most known and widespread enterprises in the hospitality industry. It is necessary to provide a peaceful and safe environment for the guests and employees of the hotel companies. Disasters are phenomena that can not be predicted, prevented, but their harmful effects can be minimized. Disasters do not only cause loss of human life and property but also threat the economy and businesses. Businesses must take the necessary precautions and plan before disasters occur in order to combat disasters. Otherwise, the works conducted after the disaster has been carried out have not been very effective in terms of survival of the enterprises. Considering the market size of the hotels which produce goods and services, it is very important to work against disasters and emergencies. Work carried out within the scope of disaster management has vital preventive measures, both for the provision of life and property safety for employees and their guests, and for sustainability of the business enterprise. The main aim of the study is to find out whether the 4 and 5 star hotel enterprises in the Marmara region are working in the context of disaster management by evaluating the opinions received from the hotel managers and determining whether the hotel enterprises are ready for a disaster and emergency situation. The data of the study were obtained using the interview technique from the qualitative research method. Negotiations were held with the 15 five star and 15 four star hotels' executive managers. According to the results of the study, it was observed that the hotel enterprises were partially prepared for certain disasters and emergencies that might occur, and the level of preparedness varied according to the class of the hotel. 5-star hotel operations within the scope of disaster management, 4-star hotel operations by the work done by the wider and more comprehensive. For this reason, it can be said that 5-star hotel enterprises are more prepared for possible disasters and emergencies than 4-star hotel enterprises. Work on disasters and emergencies made by hotel companies participating in the research has been seen to focus on earthquake and fire hazards. The reason for this is thought to be that the Marmara region where they operate is located on the earthquake zone and that fire danger can be easily manifested in many different ways, threatening the existence of the operator to a great extent.