4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde sosyal güvenlik ve sendikal faaliyetler üzerine bir uygulama (Ankara örneği)
  1. Tez No: 117945
  2. Yazar: MUSTAFA BOYNUEĞRİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA YAŞAR ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Konaklama işletmeleri içerisinde en yaygın olanı otel işletmeleridir. Otel işletmeleri gelen konukların konaklama, yeme-içme ihtiyaçları,ile diğer ihtiyaçlarını karşılayan ekonomik ve sosyal işletmelerdir. Bu işletmelerdeki hizmetler zamana duyarlı, emek, yoğun, kolay heba olabilir, eş zamanlı hizmetler olup depolanma imkanı bulunmamaktadır. özellikle otel işletmeleri amaçlarını gerçekleştirebilmek için işletmecilik fonksiyonlarını yerine getirirken büyük ölçüde insan gücüne ihtiyaç duyarlar. Gücüne ihtiyaç duyulan bu işgörenlerin, iş güvencesi, istihdam, konut, beslenme, iş kazaları ve meslek hastalıkları gibi temel ihtiyaçlarını ve sosyal güvenliklerini sağladığımız oranda yapılan üretimden azami, verimi almak mümkün olacaktır. Bu gün Türkiye'de işçilerin yasalarla güvence altına alınmış iş güvencesi bulunmamaktadır. Sendikalar bu güvenceyi fiili güçleri, siyasi ilişkileri ve diğer işçilerin işçi çıkarılmasına karşı gösterdikleri tepkilerle bir ölçüde iş güvencelerini sağlamaya çalışmaktadırlar. Sendikalar işgörenlerin hak ve çıkarlarına korumak ve geliştirmek amacı ile kurulmuş işçi kuruluşlarıdır. Günümüzde sendikalar işçi, işveren arasında işbirliği ve anlaşmayı sağlayıcı rol oynamaktadır.Bununla birlikte amaçlanan iş barışı ortamında işgörenlerin ekonomik kazanımlarının, sosyal haklarının ve sosyal güvencelerinin elde edilmesine çalışmayı da başlıca görev saymaktadırlar.Sendikalar işgörenlerin çağdaş teknolojiye uyum sağlayıcı eğitim ve hizmet faaliyetlerinden yararlanmalarını ve yönetime katılma konusunda çalışmalar yapmak suretiyle işgörenlerin işveren üzerindeki haklarının koruyucusu olma görevini de üstlenmektedirler.Sendikalar politik kuruluşlar olmayıp partiler üstü bir politika izlemeyi kendi yapılarına daha uygun görmektedirler. Bu işlevlerini yerine getirirken iş barışının korunmasında da gereken gayreti gösterirler. I
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hotel managing is the well known in the staying for the night managing. Hotels are economics and social company supplying the needs like food and drink for their customers These types of companies are sensitive to the time and their services could not be stored. Particulary.the hotel companies are requiring the great amount of human sources while they give a service for reach their purposes. We will get the maximum work if we supply the working guarantee.emloyment, housing and food for the worker. In addition.we also have to supply an insurance including healt working accident to the worker for better effort from them. Toda there is no any job cortract that is guaranteeing the security of work of the worker in Turkey. Labor unions are trying to get work insurance for their member by using their acting power, political contacts and protesting the copany who is fired workers. The lobar unions are the foundation defending workers right and self- interest. Curently, they are playing the role that is supply theagreement between emloyer and emloyee. in addition to this, lobar unions are trying to get workers economic beneflts.social right and social benefits. They are also interested in the workers adaptation of new technology by means of education and service activities. Besides, they are trying to take part in the management for defense the workers right in front of the employer. They are give effort to get work peace while they make for their tasks explained above.